Potratová tabletka

Niektoré ženy sa dostanú do situácie, kedy nevidia inú možnosť, ako siahnuť po potratovej tabletke. Čo by ste ale mali o tejto tabletke vedieť?

Kedy a ako sa potratová tabletka môže použiť

Jej použitie je jasne stanovené a to do 49. až 63. dňa tehotenstva. Ak tehotenstvo trvá dlhšie a mamička ho žiada prerušiť, po tejto dobe je možný už len chirurgický zákrok.

Ak sa rozhodnete pre možnosť potratovej tabletky, musíte sa dostaviť do nemocnice celkovo 3x a pod odborným dohľadom najprv vypijete 1. tabletku. Následne strávite v nemocnici aspoň hodinu kvôli prípadným nežiaducim účinkom a potom vás prepustia domov.

O dva dni sa dostaví opäť a vypijete 2. tabletku, opäť budete v nemocnici zhruba hodinu. Zhruba za 4 hodiny až 2 dni dôjde k potratu, ktorý bude sprevádzať bolesť v podbrušku a krvácanie. Mamička sa následne dostaví o 2 až 3 týždne na kontrolu ultrazvukom, či potrat prebehol v poriadku a maternica je prázdna.

Potratová tabletka sa odporúča použiť maximálne 2x ročne.

Potratová tabletka nie je pre všetky ženy

Pre niektoré ženy bude potratová tabletka kontraindikovaná. Lekár zhodnotí danú situáciu a tabletku buď odporučí alebo nie. Problém užiť tabletku môže byť v prípade predchádzajúceho cisárskeho rezu či veľkého myómu na maternici. Ale zhodnotiť sa musia aj kardiovaskulárne ochorenia, hladina cholesterolu, fajčenie, cukrovka či vyšší vek ženy nad 35 rokov a ochorenie obličiek.

Riziká a nepríjemnosti po použití

Je určite šetrnejšia ako klasická interupcia, avšak potratová tabletka nie je úspešná na 100 %. Je potrebné počítať s tým, že až 7,5 % žien ostane aj naďalej tehotných a tak ich následne čaká chirurgický zákrok.
Krvácanie po požití tabletky môže trvať 12 – 30 dní. Občas môže dôjsť k zápalom či nepríjemným alergickým reakciám. Tehotenstvo sa odporúča najskôr až o 3 mesiace.

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe