Dojčenie je prirodzenou súčasťou nášho života. Dojčenie však zároveň sprevádza množstvo mýtov. Niektoré sú skutočne zaujímavé. Poznáte 10 najčastejších mýtov o dojčení?
10 najčastejších mýtov o dojčení
- Dieťa vždy kŕmte v nejakom konkrétnom čase (spomínajú sa 2-3 hodiny), aby ste mu nastavili režim. – V reálnom živote to však nikdy nerobte. Dieťa chce jesť, keď je hladné, nie, keď si zmyslíte vy. Naopak to može byť pre dieťa stresujúce.
- Dieťa treba budiť, inak bude hladné. – Nebojte sa, keď dieťa začne pociťovať hlad, vstane samé a mlieko si vypýta. Určite ho nebuďte, výsledkom môže naopak uplakané bábätko, zobudené v nevhodný čas.
- Obmedziť počet dojčení, aby sa prsia stihli naplniť mliekom. – Naopak, dieťa by ste mali dojčiť na požiadanie. Mlieko sa tvorí neustále a nemôže sa stať, že by žiadne nebolo.
- Mäkké a malé prsia znamenajú nedostatok materského mlieka. – Toto skutočne nie je pravda, hoci sa vám môže zdať, že mlieka máte neskôr menej. Mlieko sa tvorí podľa potreby a malé mäkké prsia nedostatok neznačia.
- Pije veľa? Budete mať tučné dieťa! – Nie, neobmedzujte dieťa v pití. Naopak si tým môžete znížiť tvorbu mlieka. Dojčené dieťa môže byť sprvu bacuľaté, neskôr, keď sa začne viac pohybovať, to, čo má navyše, doslova stratí v priebehu krátkej doby.
- Ak máte horúčku, nesmiete dojčiť. – Ďalší mýtus! Ak máte horúčku alebo ste chorá, v mlieku sa pre dieťa tvoria protilátky, ktoré vášmu bábätku len prospejú. Dokonca aj keď beriete lieky, mnohé sú počas dojčenia v poriadku. V tomto prípade vám najviac pomože a poradí OZ Mamila.
- Počas zápalu prsníka sa nesmie dojčiť. – Opak je však pravdou. Dojčenie pomáha vyprázdneniu mliekovodov, takže dojčiť treba častejšie.
- Dojčenie ako 100 % prirodzená antikoncepcia? – Áno, hovorí sa to a je tam vysoká pravdepodobnosť, že neotehotniete. Avšak je tu aj možnosť otehotnieť. To, kedy začnete ovulovať, totiž nie je úplne jasné. Niekto kľudne hneď po šestonedelí a niekto až po veľmi dlhej dobe.
- Z dlhodobo dojčeného dieťaťa vyrastie dieťa závislé na matke. – Toto potvrdzujem vďaka svojej osobnej skúsenosti. Tento mýtus sa absolútne nezakladá na pravde 🙂
- Dojčiť máte maximálne 5 až 10 minút, prsník dieťa stihne vyprázdniť. – Tento mýtus môže byť dosť stresujúcim pre novorodeniatko, ktoré potrebuje často oveľa dlhší čas, kým sa napije dosýta. Neskôr sa tento proces zrýchli, stále ale platí, že dieťa treba nechať piť tak dlho, ako mu to vyhovuje.
Aké poznáte mýty vy? S akými zaujímavými názormi ste sa ohľadne dojčenia stretli? Napíšte nám 🙂Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.