Bezplienková komunikačná metóda

Bezplienková komunikačná metóda (Natural Infant Hygiene, Elimination Communication) možno znie ako úplne nová praktika, ale opak je pravdou. Je to komunikácia s bábätkom a v mnohých častiach sveta veľmi využívaná.

Novinka alebo nová alternatívna metóda?

Hoci v častiach sveta ako napríklad Južná Amerika či Ázia je táto metóda “komunikácie” s bábätkom úplne bežná, u nás je považovaná za metódu alternatívnu, väčšinou ju praktikujú, ale nie len, mamičky, ktoré sa snažia so svojím bábätkom realizovať aj kontaktnú vzťahovú výchovu, čiže so svojím bábätkom spia v jednej posteli, nosia ho v šatke a dlhodobo dojčia.

Čo je vlastne bezplienková komunikačná metóda – BKM?

BKM je prirodzená hygiena dojčiat, je to komunikácia medzi dojčaťom a rodičom, kedy rodič musí vysledovať potreby svojho dieťaťa a následne zareagovať. Dieťa je buď bez plienočky alebo s plienkou, a vždy keď potrebuje vylučovať, nejakým spôsobom o tom dá vedieť, buď plačom, nepokojom, grimasou… Súčasne dochádza k prehĺbeniu väzby medzi matkou a bábätkom a ich vzájomnej komunikácie.

Kedy začať s BKM

S touto metódou by ste mali začať čo najskôr, pretože, keď nebudete na potreby dieťaťa reagovať, rezignuje a po troch mesiacoch už to pôjde pomaly. Začnite teda čím skôr, s kľudom ale až v prvom mesiaci. Sledujte potreby svojho bábätka čo najviac. Dôležité je nepodľahnúť neúspechom. Berte to tak, že vaše bábätko skutočne nechce ležať v tom, čo ostane v plienke 🙂

Je úplne v poriadku, že v rámci tejto metódy používate plienky, nie vždy a za každej situácie totiž môžete reagovať na potreby bábätka. Ideálne je, keď používate látkové plienky bez separačnej vložky.

Dôležité je, aby vás to celé bavilo, byť v strese nemá zmysel ani pre vás, či vaše malé dieťatko!

Čo potrebujem na BKM

Mnohé mamičky si zakúpia tzv. čínsky nočník, ale s kľudom môžete využívať aj menšie vedierko, či lavór a vlastne aj umývadlo. Jediné, čo musíte, je vysledovať potreby vášho bábätka a zistiť, kedy je ten správny okamžik podržať ho “v klbku” nad nočníkom či vedierkom. Neúspech by vás nemal odradiť.

Dôležité je stanoviť si aj doprovodný zvuk, ktorý použijete, keď dieťatko nad nočníkom držíte. Výber zvuku či slova je čisto na vás a mal by dieťatku symbolizovať zvuk vylučovania.

Bezplienková komunikačná metóda a jej pozitíva

  • Praktikovaním BKM sa prehlbuje väzba medzi matkou a dieťaťom.
  • Deti, ktorých matky praktikujú BMK sú kľudnejšie.
  • Je to skvelá prevencia kolík a bolestí bruška.
  • Dieťa uchránite pred zapareninami, či baktériami, ktoré môžu cestovať z konečníka, zvlášť tým chránite dievčatká. A tým aj pred chemickými krémami.
  • Následný prechod na nočník je veľmi jednoduchý, pretože dieťa nebolo nútené vyprázdňovať sa do plienky.
  • Dôležitý je tiež ekonomický prínos. Ušetríte za plienky a krémy.
  • Príroda sa tiež poteší – menej plienok, či menej prania plienok látkových.
Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe