Kúpeľ a masáž bábätka

Kúpeľ a masáž bábätka

Možno ste si mysleli, že bábätko treba od narodenia denne kúpať. Dnes to už neplatí. Dokonca ani to, že sa musí bábätko okúpať hneď po pôrode. Telo bábätka totiž pokrýva mázok, ktorý plní ochrannú funkciu. Pre bábätko má veľké pozitívum, ak ho ponecháme a vstrebe sa prirodzene. Ale ako teda na kúpeľ a masáž bábätka?

Kúpeľ a masáž bábätka

A potom, je tu ešte aj ďalší dôvod počkať. Pupok bábätka by mal byť zahojený. To môže trvať aj tri týždne. Prvé týždne, kým je bábätko ešte doslova miniatúrne, môžete používať na kúpanie špeciálne vedierko. Kúpania sa nemusíte obávať. Manipulácia s bábätkom je jednoduchá. Neskôr ho môžete kúpať v detskej vaničke, do ktorej vložíte špeciálnu opierku. Bábätko si to bude určite užívať. Dbajte však na to, aby voda mala teplotu asi 37 stupňov a kúpeľ netrval dlhšie ako 5 až 10 minút.

Okrem toho by ste vaše bábätko mali kúpať iba raz až dvakrát týždenne. Časté namáčanie sa vo vaničke pokožku dehydruje. V žiadnom prípade nepoužívajte klasické prísady do kúpeľa, ako je pena do kúpeľa či iné podobné prípravky. Tieto prípravky iba prispievajú k ďalšiemu vysúšaniu kože a menia Ph pokožky.

Kúpeľ a masáž bábätka

Kúpeľ a masáž bábätka

Kúpeľ a masáž ako rituál?

Nielen pre malé bábätká je kúpeľ nádherným rituálom. Deti vodu milujú. Počas kúpeľa, ale aj po ňom, nezabudnite urobiť dieťatku masáž celého telíčka. Masáž je pre bábo veľmi príjemná a prospešná. Zároveň je to aj skvelý spôsob, ako ukončiť náročný deň pred spánkom. Benefity detskej masáže sú nekonečné, pomáhajú chrániť a vyživovať pokožku vášho malého dieťaťka.

Základné pravidlo:
Čím je bábätko menšie, tým menej produktov by ste mali pri jeho očiste a starostlivosti o jeho pokožku používať.

Benefity masáže

 • Spánok a stres – počas masáže sa v tele vylučuje oxytocín a iné hormóny šťastia, ktoré pomáhajú zmierniť stres a zlepšiť kvalitu spánku.
 • Uvoľnenie telíčka a navodenie pocitu šťastia – oxytocín spolu s endorfínmi zlepšujú náladu, vnímavosť a komunikáciu s okolím.
 • Trávenie a priberanie na váhe – masážou priamo aj nepriamo stimulujeme trávenie a vstrebávanie živín.
 • Imunitný systém – endorfíny vylučované pri masáži dokážu podstatne viac, než len blokovať bolesť, hlavne posilňujú imunitný systém.
 • Citová väzba – dotyky a nežné pohladenia vytvárajú u novorodenca potrebný pocit bezpečia.
 • Laktácia a dojčenie – počas masáže dochádza k uvoľňovaniu oxytocínu aj v tele mamičky.
 • Znižovanie popôrodnej depresie a regenerácie po pôrode – dotyky a maznanie doslova zabíjajú strach a depresiu.

Ako na kúpeľ a masáž?

 • Vyhraďte si a dodržiavajte približne rovnakú hodinu na kúpeľ a masáž.
 • Dieťatko by nemalo byť čerstvo najedené, ale ani hladné či veľmi unavené.
 • Naučte sa, ako správne masáž robiť – na internete je veľa kvalitných videí.
 • Zvoľte čo najkvalitnejší olej.

Pozor:
V prípade, že pokožka mokvá a je silne začervenaná, bude lepšie požiadať o radu detského lekára.

Intímna hygiena malých dievčatiek

Článok je súčasťou ebooku Hygiena bábätka

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe