Zdravá črevná mikroflóra – vklad do života vášho dieťatka

Črevnou mikroflórou nazývame organizmy žijúce v tráviacom trakte človeka. Tie správne, žiadúce mikroorganizmy, ovplyvňujú imunitný systém, regulujú činnosť čreva a bránia rastu patogénnych druhov organizmov.

Tehotenstvo a pôrod – osídlenie baktériami

Už v tehotenstve dochádza v čreve bábätka k osídľovaniu, a to vďaka tzv. placentálnemu prenosu. Počas priechodu pôrodnými cestami sa do novorodenca dostávajú ďalšie mikróby z pôrodných ciest matky. Deti narodené cisárskym rezom majú preto obsadenie črevnej sliznice tými správnymi baktériami nižšie ako deti, ktoré sa narodili prirodzenou cestou.

Dojčenie a mikroflóra

Najlepšou cestou, ako dosiahnuť čo najlepšiu obranyschopnosť organizmu, je dieťa dojčiť a to ideálne dlhodobo. Pokiaľ ste rodili cisárskym rezom a dojčiť sa vám nepodarilo, je veľmi vhodné dopĺňať denne probiotiká, aby sa osídlenie jeho čriev dobrými baktériami upravilo.

Ale aj v prípade, že po cisárskom reze dojčíte, snažte sa aspoň nejakú dobu podávať dieťaťu probiotiká.

Nakoniec aj Lactobacillus reuteri Protectis, ktorý sa v probiotikách nachádza, je prírodný laktobacil pôvodne izolovaný z materského mlieka.

Strážca imunity

Ako sme už uviedli, kvalita obranyschopnosti organizmu úzko súvisí so stavom, v akom sa nachádzajú črevá a ich mikroflóra. Užitočné črevné baktérie počas svojho života produkujú mnoho užitočných látok, okrem iného aj prírodné antibiotikum, ktoré dokáže zlikvidovať vznikajúci zápal alebo určité druhy plesní.

Zdravá črevná mikroflóra je tiež schopná výrazne brániť vzniku hnačkových ochorení, skrátiť dobu rekonvalescencie po nachladnutí, virózach alebo po užívaní antibiotík. U novorodencov a dojčiat je veľmi dôležitá aj z dôvodu správneho trávenia, aby nevznikali problémy s plynatosťou a v tej súvislosti všetkým mamičkám dobre známe detské koliky.

Kedy k lekárovi

Akonáhle sa objavia u novorodencov a dojčiat problémy (plynatosť, hnačky, zápcha, podozrivá farba či konzistencia stolice), mal by v každom prípade bábätko vyšetriť pediater a rozhodnúť o vhodnom riešení problému. Ten v podobných prípadoch odporučí užívanie probiotických prípravkov.

Probiotiká pre malé deti sú na trhu buď vo forme kvapiek, prípadne toboliek, ktorých obsah možno jednoducho zmiešať s materským alebo umelým mliekom, prípadne ho pridať do detskej stravy. Kvalitné probiotické prípravky sú upravené tak, že ich netreba uchovávať v chladničke.

 

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe