Vývoj psychomotoriky

Dieťa bude napredovať takým tempom, ktoré mu vyhovuje po fyzickej aj po psychickej stránke. V každodennom živote pre svoj vývoj využije voľnosť pohybu a príležitosti na prekonanie nejakej prekážky. Zároveň sa zdokonaľuje spôsob, akým ľúbi, pozoruje, rozumie, komunikuje, hrá sa. Všetky tieto zmeny navzájom súvisia, nie je možné oddeľovať psychologický a motorický vývin, a preto hovoríme o psychomotorike.

Čo treba vedieť:

  •  Vaša pohotovosť, pozornosť, povzbudzovanie a radostný potlesk predstavujú pre dieťa podporu, ktorú potrebuje, aby  sa pustilo do nových dobrodružstiev. Takým je napríklad chôdza.
  •  Nebuďte netrpezliví! Nejedno bábätko, ktoré rýchlo odštartuje, napokon dobehnú, či predbehnú bábätká s korytnačím tempom. Všetky deti v každom okamihu rozvíjajú nejaké svoje schopnosti. Nestrácajte čas porovnávaním detí, venujte sa vlastnému.

Aké prekvapenia vám teda pripravuje vaše bábätko v jednotlivých mesiacoch?

Prebudenie zmyslov od narodenia do 3 mesiacov

1. mesiac

Bábätko nakrátko zdvihne hlavičku a otočí ju zboka na bok. Pomaly začína objavovať svet.
 Je ešte maličké, ale keď ho držíte v náručí, hltá vás pohľadom, zaujíma sa o pestré predmety a pozorne načúva novým zvukom. To, čo sa naučí, nie je viditeľné, ale nech vás to nemýli – vaše bábätko v učení napreduje obrovskými krokmi.

2. mesiac

Koncom druhého mesiaca budete dojatá, keď na váš úsmev zareaguje úsmevom. Už dokáže vyjadrovať radosť a šťastie.Hlavičku už dvíha čoraz lepšie a pritom sa opiera o predlaktia. Oslobodzuje sa od ohnutejpolohy pri narodení – ľahšie naťahuje ramená a nožičky a začína otvárať zomknuté pästičky.

3. mesiac

Bábätko už pevne drží hrkálku, ak mu ju vložíte do ruky. Nešikovne sa usiluje dať si ju do úst, a chytiť ju aj druhou rukou. Očami pozorne sleduje predmet, ktorý mu ukážeme. Čoraz viac sa otvára vonkajšiemu svetu a zaujíma sa o všetko, čo ho obklopuje. Sleduje domáci život uložené v postieľke, pozoruje prípravu jedla alebo kúpeľ starších súrodencov.

Najvhodnejšie hračky
Počas prvých troch mesiacov života sa dieťa učí pohybovať rukami a nohami. Sleduje očami výrazné predmety, ktoré sa pohybujú nad jeho tvárou a otáča sa za zvukom. Najvhodnejšie hračky majú kontrastné farby, vydávajú upokojujúce zvuky a dajú sa pripevniť nad postieľku.

Skúmanieod 3 do 6 mesiacov

4. mesiac

Bábätko začína dobre rozlišovať rôzne situácie, s ktorými sa stretáva. Dáva najavo, čo cíti – pobavenie, radosť, strach, hnev, zhnusenie. Na brušku sa naťahuje a robí lietadlo. Hrá sa so svojimi rukami a trasie hračkami, ktoré visia pred ním, a tak objavuje vzťah príčiny a účinku.

5. mesiac

Veľmi pomaličky začína uchopovať predmety, ktoré sa mu predkladajú. Zdokonaľuje sa. Vníma hnev, podráždenie, nespokojnosť, spokojnosť, úsmev, nežnosť  vo vašom hlase alebo vo vašom postoji.  Cíti rozdielny tón hlasu a tvári sa bezradne.

6. mesiac

Bábätko leží na brušku a opiera sa o natiahnuté ramená. Chytá predmety, ktoré sa mu vidia zaujímavé (už si dokáže vyberať). Zachytí ich celou rukou a potom ich skúma, oblizuje a cmúľa. Má novú hru – prekladá si hračku z jednej ruky do druhej.  Prejavuje už aj svoju vôľu a už musíte použiť lesť, aby ste mu, napríklad, utreli ústa.  Ak mu to nie je príjemné, bez váhania vám bude odtláčať ruku alebo otočí hlavu.

Najvhodnejšie hračky
Hračky majú mať zaujímavý tvar, výrazné farby a dieťa ich má ľahko uchopiť. Musia byť z nezávadných materiálov, lebo deti si ich dávajú do úst. Tiež by mali rozvíjať motorické zručnosti.

Objavovanie od 6 do 9 mesiacov

7. mesiac

Pripravuje sa dôležitá etapa! Už rozlišuje cudzie a známe osoby (začne tým, že sa bude báť ľudí, ktorých nepozná). A keď mu schováte hračku, bude ju hľadať, hoci donedávna, keď sa mu niekto alebo niečo dostalo zo zorného poľa, akoby hneď na to zabudlo. Začína chápať, že ľudia a veci existujú aj vtedy, keď ich prestane vidieť. To ho pobáda hľadať ukrytú hračku, a to je hra, ktorá mu pomôže pochopiť, že ak ho ráno dáte do jaslí, večer poň zasa prídete. Dokáže sa obrátiť a strieda polohy v ľahu na chrbte a na bruchu. Na chrbte uchopí oboma rukami svoje nohy a hrá sa s nimi a na brušku obdivuje všetko, čo ho obklopuje.

8. mesiac

Cudzie tváre v ňom začali vyvolávať strach. Keď odíde mamička z miestnosti, obáva sa, že ju viac neuvidí. Všetky bábätká vo veku okolo ôsmich mesiacov tým prechádzajú. Zavesí sa teda na matku a pri stretnutí s neznámymi odvracia tvár. Obvykle, ak bolo zahrnuté láskou v prvých mesiacoch života, túto etapu prekoná a vyjde z nej silnejšie a samostatnejšie. Ba dokonca mu robí radosť, keď sa schová za svoj podbradník, a potom sa znovu ukáže. Je to jeho spôsob, ako sa naučiť ovládať svoj strach.
Ak ho posadíte, pár sekúnd a neskôr aj niekoľko minút tak vydrží. Rado nadskakuje, keď ho držíte pod ramenami vo vzpriamenej polohe. Uchopí predmety, ale vie ich aj pustiť, keď otvorí ruku. A tak sa zabáva – púšťa z ruky predmety a necháva ich padnúť.

9.mesiac

Bábätko spočiatku  hračkami búcha o zem, neskôr ich skúma. Už sedí samo, ale musí sa sústrediť, aby udržalo rovnováhu. Keď sa chytí rukami, vie sa vzoprieť a zostať stáť v ohrádke. Už sa snaží zapáčiť úsmevmi, hrou, huncútstvami… Žasnete a bavíte sa na jeho grimasách.

Najvhodnejšie hračky
Najvhodnejšie sú hračky, pomocou ktorých objavujú tvar, vzťahy medzi rozmermi, zvuky, a ktoré zdokonaľujú ich motoriku. V tomto veku sú dôležité hryzadlá. Deťom sa páčia látkové knižky, ktoré vydávajú zvuk, ale aj hračky, ktoré sa dajú napĺňať a vyprázdňovať.

Hra od 10 do 12 mesiacov

10. mesiac

Už sedí celkom pohodlne, lepšie využíva svoje ruky. Dôkladne a presne zbiera omrvinky a drobné smietky uchopiac ich medzi palcom a ukazovákom. Pyšne tlieska ručičkami a búcha jednou kockou o druhú. Prstami skúma malé otvory. Požiadajte vaše dieťatko, aby ukázalo známy predmet (lyžičku, plienku, postieľku).  Vykoná to s radosťou a správne. Aj keď ešte nerozpráva, dokáže už dobre chápať oveľa viac vecí, ako si myslíte!

11. mesiac

Táto malá bytosť má geniálne črty! Aby dieťa dosiahlo, čo chce, preukazuje veľkú invenciu a využíva vzťahy medzi vecami – potiahne obrus, aby dočiahlo piškótu, pomocou paličky si priblíži hračku, ktorá je kdesi uprostred ohrádky. Má už aj niekoľko techník na premiestňovanie – štvornožky, ako rak, so zadkom vystrčeným hore alebo postojačky kráčajúc bokom pozdĺž nábytku. Ak ide o chôdzu, zvládne ju, keď ho držia za ruky, ale tento spôsob chôdze nie je preň pohodlný

12. mesiac

To je asi stred etapy napodobňovania. Dieťatko sa usiluje napodobňovať všetko a všetkých. Chce samo jesť i piť z hrnčeka! Chce narásť, tak mu dajte šancu. Ak mu v tom budete brániť, hrozí, že stratí odvahu i záujem. Vaša podpora a povzbudzovanie sú preň mimoriadne významné. Pri chôdzi sa už len pridržiava jedného pomocného prsta. Niektoré bábätká už urobia prvé krôčiky, iné vyčkajú s chôdzou až do 18 mesiacov. Každé má svoj vlastný čas.

Najvhodnejšie hračky
Motorické schopnosti sa stále zdokonaľujú. Dieťa chce všetko preskúmať, má veľkú predstavivosť a túžbu napodobňovať. Ako hračky sú vhodné predmety, ktoré sa dajú ľahko triediť, skladať alebo robiť zostavy. Poteší ho i obrázková knižka. Obľúbenou hračkou je zrkadlo, do ktorého sa môže pozerať a rozprávať sa samo so sebou.

Je dôležité, aby ste si pamätali, že malé dieťa sa nevyvíja rovnomerne. Jeden mesiac budete prekvapení, aký úžasný pokrok zaznamenalo, ale nasledujúci mesiac bude stagnovať (alebo sa dokonca v niektorých prípadoch vráti naspäť). A na vaše dieťatko čaká ešte mnoho vecí, na ktorých objavenie sa musí pripraviť.

 

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe