Ako reagovať, ak trávenie bábätka nefunguje tak, ako má? Kedy nejde o nič vážne a kedy treba spozornieť? V článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť.
Trávenie bábätka a problémy?
Bábätko môžu potrápiť rôzne tráviace problémy. Je naozaj dôležité vyznať sa v nich a vedieť, ako postupovať, ak sa často opakujú. Niektoré môžu by úplne bežné v detskom veku, iné môžu značiť aj nejaký vážnejší problém.
Odgrgnutie
Pri tekutom jedle sa bábätko nevyhnutne nahltá aj vzduchu, ktorý sa potom musí dostať von. Jedinou možnosťou je odgrgnutie. Pomôžte mu tým, že ho budete držať vzpriamene, opreté o vaše plece.
Čkanie
Je časté a bežné po kŕmení z fľaše. Mimochodom, naše staré mamy hovorievali, že dieťa, ktorému sa čká, je zdravé. Možno si spomínate aj na natriasanie vo vašom bruchu počas gravidity: Už vtedy sa dieťatku čkalo.
Regurgitácia („grckanie”)
Počas jedla alebo tesne po ňom mnohé bábätká vypľujú niekoľko hltov mlieka. Nejde o vracanie. Dieťatku to nebude brániť v pravidelnom priberaní na hmotnosti.
Čo treba vedieť:
Po jedle s bábätkom veľmi nemanipulujte. Ak vyvráti veľké množstvá mlieka, poraďte sa s lekárom.
Zvracanie
Na rozdiel od regurgitácie k vracaniu dochádza výlučne po jedle. Vyvrátené je zrazené mlieko. Ak je vracanie ojedinelé, nejde o nič vážne. Ak je sprevádzané inými príznakmi, alebo ak po ňom nasledujú ďalšie príznaky, prípadne, ak sa opakuje neustále, upozornite na to lekára.
Koliky
Smutne známe koliky by vás nemali zaskočiť. Bábätká sa po jedle zvíjajú od bolesti, rozhadzujú ručičky a nástojčivo plačú… Niektoré sa upokoja po jednom odgrgnutí alebo po regurgitácii, ale nie u všetkých to tak je. Vtedy bábätku uľaví len liečenie, takže sa nezabudnite poradiť s lekárom. Pomôcť môžu probiotiká.
Čo treba vedieť:
Väčšina bábätiek z kolík vyrastie. Treba mať len trpezlivosť. Prípravky z lekárne nie vždy pomáhajú. Bábätku môžete pomôcť masírovaním a najmä správnou technikou kŕmenia.
Hnačka
Tekutá stolica je u dojčených bábätiek úplne normálna – má zlatožltú farbu. Ak bábätko kŕmite z fľaše, nie je to normálne (ich stolica nie je tvrdá, ani tekutá).
Zápcha
Dojčené bábätko môže byť bez stolice niekoľko dní a s lekárom sa stačí poradiť až vtedy, keď problém pretrváva viac ako týždeň, alebo keď vaše bábätko musí vynaložiť veľké úsilie na to, aby sa vyprázdnilo. Najskôr mu nájdite pohodlnejšiu polohu, než je ležanie na chrbte. Ak ho kŕmite z fľašky a počas štyroch dní nebude mať stolicu, ak má pri vyprázdňovaní bolesti, alebo nevie vytlačiť stolicu von, poraďte sa u lekára. Liečbu neimprovizujte.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete sa zúčastniť súťaží, testovaní či byť našou ambasádorkou? Nezabudnite sa registrovať na našom webe.
Publikováno: 18. 9. 2018