Potom ako bábätko konečne uvidí svetlo sveta a ocitne sa doma, kladieme si otázku, ako sa čo najlepšie a najšetrnejšie starať o jeho jemnučkú a veľmi citlivú pokožku. Určite sa vám zíde pár tipov a rád, ako by mala hygiena bábätka vyzerať.
Hygiena bábätka – jemné umývanie
Pokožka novorodenca je päťkrát tenšia ako koža dospelého človeka. Chráni ju prirodzená kyslá ochranná vrstva, ktorá ale ešte nie je plne vyvinutá a pokožka bábätka je teda veľmi citlivá. Vzhľadom na to, že jej chýba ochranná tuková vrstva, býva pokožka bábätka často náchylná a môže vzniknúť problém s vysúšaním. Citlivá detská kože teda vyžaduje zvláštnu starostlivosť, na druhej strane je však potrebné dbať na to, aby ste to nepreháňali.
Počas prvých týždňov strávi novorodené bábätko väčšinu času vo svojej postieľke, v nosítku u mamičky alebo možno aj na rukách. Preto bude stačiť, keď bábätko len jemne umyjete.
- Na to vám postačí najlepšie mäkký maličký uteráčik z kvalitnej bavlny a teplá voda.
- Na odstránenie zvyškov krému a nečistôt môžete použiť čistý rastlinný olej, napríklad mandľový alebo olivový.
Základné pravidlo:
Čím je bábätko menšie, tým menej produktov by ste mali pri jeho očiste a starostlivosti o jeho pokožku používať.
Mydlo – áno či nie?
Mydlo by ste nemali používať vôbec, pretože narušuje kyslú ochrannú vrstvu kože a môže vysušiť pokožku. Ak aj mydlo potrebujete použiť, uričte vyberajte mydlá klasického typu určené pre deti s bylinkami, ideálne jednodruhovými.
Je však ideálne, aby ste najprv skúsili mydielko na časti pokožy, či mu konkrétna bylinka nebude spôsobovať alergické reakcie. Dnes však nájdete aj kvalitnú kozmetiku, ktorá supluje detský mázok. Pristupujte pri starostlivosti o vaše dieťatko v kľude a užívajte si výnimočné chvíle strávené s ním.
V prípade, že ste sa rozhodli pre bežné detské mydlo, zvoľte mydlo s jemnými umývacími prísadami a neutrálnouhodnotou pH. Používajte veľmi jemné kozmetické prípravky pre jemnú pokožku a jemné vlasy dieťaťa. V prvých mesiacoch sa osvedčili ako veľmi praktické sprchovacie gély na vlasy a telo pre dojčatá.
Najlepšia je však obyčajná čistá voda a kvapka oleja – mandľového, jojobového či olivového.
S mierou a rozumne
Aj keď sa snažíte pre svoje dieťa urobiť maximum, nepreháňajte to. Môže to mať opačný efekt. Prehnaná starostlivosť môže pokožku bábätka skôr zaťažiť a podráždiť, ako ju chrániť a to určite nechcete. Príliš častým krémovaním by ste mohli nechtiac narušiť prirodzenú obnovu tukovej ochrannej vrstvy vášho bábätka. Nie je teda vhodné a nutné novorodenca natierať krémom po každom kúpeli.
Starostlivosť o tváričku
Detská tvárička si zvlášť v zimnom období zaslúži špeciálnu starostlivosť. V zime, predtým, ako pôjdete von na čerstvý vzduch, by ste mali na tvár bábätka naniesť krém s vysokým obsahom tukov, aby bola citlivá pokožka chránená pred chladom. Predsa je len táto časť malého telíčka nezakrytá a príliš silný vietor či mrazy ju môžu poškodiť. Kvalitný krém by mal nahrádzať vrstvu oblečenia a pokožku chrániť.
Každé porušenie pokožky môže totiž poškodiť jej funkcie. Napríklad strata vody vedúca k lokálnemu vysušeniu môže zapríčiniť podráždenie. Prienik infekčných a alergizujúcich faktorov môže zhoršiť podráždenie pokožky.
Pri používaní kozmetických výrobkov by ste mali dodržiavať následujúce zásady:
- zostaňte verní vybranému produktu a príliš často ho nemeňte
- aby ste predišli podráždeniu kože, nemali by kozmetické produkty obsahovať žiadne konzervačné látky, parfémy a farbivá, žiadne zmäkčovače, minerálne ani éterické oleje
- myslite na to, že každá pridaná zložka môže byť spúšťačom alergie. Éterické oleje, ako je mentol a eukalyptus, môžu u malých detí dokonca spôsobiť srdcové a obehové problémy a dýchacie problémy.
Šampón
Detské vlasy musíte umývať jemným, špeciálnym šampónom pre bábätká, ktorý pri umývaní neštípe oči. Prípadne šampón pri malých deťoch nepoužívajte vôbec, bohate stačí čistá voda.
Čisté plienky
Pretože je pokožka bábätka skutočne veľmi citlivá, môže mokrá plienka veľmi rýchlo spôsobiť zapareniny. Plienky by ste mali často meniť, zadoček bábätka dôkladne umyť vodou a udržiavať v suchu. Ak je zadoček vášho bábätka zaparený, je vhodné vystaviť podráždenú pokožku čo najviac pôsobeniu vzduchu a pokúsiť sa obísť bez plienky. Na skľudnenie pokožky môžete zadoček bábätka natrieť kvalitným krémom na to určeným alebo aj harmančekovým olejem.
Používate kozmetické prípravky alebo kúpete deti iba v čistej vode? Podeľte sa spolu s nami v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku a sledujte nás na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.
Publikováno: 17. 9. 2020