Mať doma chlapa, ktorý je ochotný podstúpiť tento zákrok, by určite potešilo mnoho žien. Dokonca aj pre mnohých pánov, ktorí už nemajú v pláne viac detí, je vazektómia zaujímavá. V Európe ju podstúpi zhruba 12 až 17 % pánskej populácie.
Sme pri tom dvaja
Prečo by „to“ malo byť len na žene, keď sme pri tom dvaja? 😉 Každá žena nechce, alebo zo zdravotných dôvodov, či rizík nemôže denne konzumovať hormonálne tabletky. Dalo by sa povedať, že otázku antikoncepcie doteraz vždy riešila len žena. Ona sa rozhodovala, či to bude hormonálna antikoncepcia vo forme tabletiek, teliesko či kondóm. Mnohé počítajú plodné dni a využívajú symtotermálnu metódu (STM).
Mužská antikoncepcia zostáva ešte stále spoločenským tabu.
Mužská antikoncepcia? Prečo nie?
Prečo by antikoncepciu nemohol riešiť váš partner či manžel? Zvlášť vo chvíli, keď už nad ďalším prírastkom do rodiny nepočítate? Ak ste si istí, že počet detí vám stačí a s doterajším životom ste spokojní, ďalšie tehotenstvo neplánujete, tak vám v tom nič nebráni. Hlavne si takto zjednodušíte svoj sexuálny život.
Čo je to vazektómia?
Ide vo svojej podstate o mužskú sterilizáciu. Je však najspoľahlivejšou formou pánskej antikoncepcie. Mnoho párov, ale aj samotných pánov, ju vyhľadáva z rôznych, pre nich dôležitých, dôvodov.
Existuje vazektómia s použitím skalpelu, či bez. Bezskalpelová má oproti klasickej minimum komplikácií (tej sa v článku budeme venovať). Chirurgický zákrok je šetrný, krátky a jeho podstatou je prerušenie semenovodov v miešku. Rana je maličká, cca 3 mm, neskôr nie je vôbec viditeľná a rekonvalescencia je rýchla.
Vazektómia nemá vplyv na sexuálny život muža, ani na hladinu mužských hormónov.
Aké sú pozitíva bezskalpelovej vazektómie?
- nemusíte sa starať o iný typ antikoncepcie
- máte z milovania intenzívnejší a krajší zážitok, pretože si ho môžete užiť bez obáv a stresu z otehotnenia
- časom ušetríte za hormonálnu či inú antikoncepciu
- ochránite sa pred množstvom umelých hormónov.
Zvrat k normálu? Je možný?
Určite si dôkladne musíte premyslieť, či je ten správny čas vazektómiu podstúpiť. Predsa len sa môže stať, že muž zatúži po ďalších deťoch, či už s pôvodnou, alebo novou partnerkou.
Spermie semenníky produkujú aj po vazektómii. Ak by chcel muž zvrátiť vazektómiu, možnosť tu je. Ale úspešnosť znovuprepojenia semenovodov časom klesá. Prirodzené počatie má úspešnosť okolo 50-60 % po 10 rokoch od vazektómie a postupom času je to ešte menej.
Možnosťou je, že si muž nechá zmraziť spermie a následne je možné umelé oplodnenie. To je ale skutočne hraničné riešenie. Ideálne je, keď si budete 100 % istí, že je vazektómia pre vás to pravé.
Aké je percento problémov po bezskalpelovej vazektómii?
Iba cca 1 % mužov spomína bolesti a 2,3 % môžu dostať po zákroku zápal, ktorý je liečiteľný antibiotikami, či môžu trpieť krvácaním.
Ako dlho po vazektómii je možné sa milovať bez ochrany?
Záleží to prípad od od prípadu. Každý to bude mať inak. Prvých 5-7 týždňov by ste mali používať iný typ antikoncepcie. Po tejto nasleduje kontrola pomocou spermiogramu, či váš ejakulát obsahuje živé spermie. U niekoho trvá až 3 mesiace, kým sa ejakulát vyčistí od spermií. Takáto dlhá doba je však štatisticky iba u zhruba 2 % mužov.
Hoci je to téma citlivá, ak si váš partner tento zákrok vybral, budeme my, mamičky, rady, ak sa podelíte o skúsenosti v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku a napíšete nám, ako vám vazektómia uľahčila život, prípadne, čo vám priniesla.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš fb profil Happy Baby SK.
Publikováno: 27. 1. 2022