Výpočet plodných dní

Výpočet plodných dní a znalosť vlastného menštruačného cyklu vám pomôže jednak v čase, keď túžite otehotnieť, ale aj vtedy, keď sa naopak tomu snažíte vyhnúť.

Výpočet plodných dní

Ak si viete vypočítať plodné dni, môžete túto znalosť využiť aj ako prírodnú antikoncepčnú metódu. Vždy vychádzate z dĺžky cyklu, niekto ho môže mať každých 28 dní, niekto 26, niekto dlhší. Dôležité je, aby bol váš cyklus pravidelný.

Ak máte pravidelný 28 dňový cyklus, plodné dni sú tie, ktoré sú nabližšie ovulácii. Ovulácia začína 14. dňom cyklu. 3 dni pred a 3 po ovulácii sa chápu ako plodné dni. Je to hlavne preto, že spermie dokážu prežiť v pošve v tejto dobe aj niekoľko dní. Čiže 11. až 17. deň vášho cyklu je obdobie vašich plodných dní.

Z tohoto vyplýva, že bezpečný sex je tesne pred menštruáciou a po nej. Využiť to ako antikoncepčnú metódu je možné, ale je to celkom obmedzujúce, keďže je to len niekoľko dní. Toto si ale musíte odsledovať počas dlhšej doby.

Nepravidelný cyklus

Ak máte cyklus nepravidelný, musíte ho sledovať dlhšiu dobu na to, aby ste vedeli vypočítať plodné a neplodné dni. Platí, že to musí byť minimálne 6 mesiacov.

Výpočet je náročnejší a platí, že musíte od najkratšieho cyklu odpočítať 20 a od najdlhšieho 10 a z toho potom odvodíte začiatok a koniec plodných dní. Pri nepravidelnom cykle je lepšie používať iné spôsoby výpočtu plodných dní, aby to bolo presnejšie.

Iné metódy výpočtu plodných dní

Bližšie vám plodné dni pomôžu určiť niektoré oveľa presnejšie metódy, ako je hlien krčka maternice, ktorý je fyziologický a špecifický práve v čase ovulácie, alebo je to meranie bazálnej teploty, pomocou ktorej viete vypočítať ovuláciu, či stav krčka maternice, ktorý vám signalizuje obdobie ovulácie.

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe