Tehotenstvo okrem radosti z očakávania prináša aj niekoľko nepríjemných momentov, kde určite patrí nespavosť v tehotenstve. Príčinou nespavosti môže byť niekoľko faktorov.
Nespavosť v tehotenstve a jej príčiny
Telo mamičky pracuje na plné obrátky. Deje sa v ňom množstvo procesov. Ako budúca mamička môžete preto trpieť únavou a nespavosťou. Čo však stojí za nespavosťou aj napriek tomu, že telo si žiada oddych? Príčin môže byť niekoľko, či už zdravotné problémy mamičky, tehotenské kŕče, potreba behať na záchod aj v noci, či samotný stres z pôrodu a z toho vyplývajúca nervozita.
Nočné mory
Hlavne ku koncu vás môžu potrápiť nepríjemné sny a nočné mory. Vznik týchto nepríjemných nočných stavov úzko súvisí s hormonálnymi zmenami ale aj stresom z blížiaceho sa pôrodu.
Neustále totiž premýšľate, či pôrod prebehne v poriadku, či bude bábätko zdravé, či to ako mamička po pôrode budete zvládať. Alebo ako sa k bábätku postaví súrodenec?

Nespavosť v tehotenstve
Hormonálne zmeny
Príčinou nespavosti v tehotenstve sú skutočne aj hormonálne zmeny. V tele narastá množstvo estrogénu, ktoré zamáva vašou psychikou s určitosťou. Takže zvlášť vtedy, keď sa chystáte oddychovať, dostanú sa na povrch všetky otázky, na ktoré ste cez deň nemali čas.
Príliš veľké bruško tiež spôsobuje nespavosť v tehotenstve
Ďalšou z príčin nespavosti je neschopnosť nájsť si vhodnú pozíciu počas spánku. Bruško už môže byť veľmi veľké, takže vaše tradičné pozície na spanie vám môžu byť nepohodlné. Lekári odporúčajú spať na ľavom boku kvôli tlaku na dutú žilu. Nevhodná pozícia môže totiž spôsobiť nevoľnosti.
Potreba behať na záchod
Vo vyššom štádiu tehotenstva už bruško tlačí na močový mechúr, a tak máte neustále potrebu behať na záchod, čo je, samozrejme, veľmi nepríjemné hlavne v noci.
Kŕče v nohách
Nepríjemným problémom sú aj časté kŕče v nohách, zvlášť počas spánku. Tieto bolestivé kŕče sú spôsobené nedostatkom horčíka. Lekár vám určite horčík predpíše alebo si vyberte sama z vhodných doplnkov. Mali by ste určite pridať aj iné minerály, ako je vápnik či vitamíny skupiny B. Všetko konzultujte so svojím lekárom alebo výživovým poradcom.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Publikováno: 2. 5. 2019