Placenta, tento fascinujúci orgán, môže byť kľúčom k lepšiemu pochopeniu vývoja v detstve.
Placenta a jej tajomstvá
Rovnako ako čierna skrinka v lietadle môže placenta obsahovať tajomstvo toho, čo sa deje plodu počas tehotenstva a prečo. To, čo vieme, pochádza prevažne z nezdravých placent – napríklad tých, ktoré boli ovplyvnené cukrovkou a hypertenziou. U zdravých ľudských placent je stále čo objavovať!
Pochopenie funkcie placenty a toho, ako sa líši medzi matkami vďaka rôznym stravovacím a cvičebným návykom, by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo napríklad u niektorých detí dochádza k rozvoju detskej obezity a vysokej hladiny cukru v krvi, zatiaľ čo u iných nie. Mohlo by to dokonca vysvetliť, prečo sa niektoré deti narodia nebezpečne veľké alebo malé; pokiaľ budú tieto zdravotné problémy pochopené, mohli by lekári znížiť pravdepodobnosť pôrodných komplikácií.
Pokiaľ ste tehotná, určite vás bude zaujímať, akú dôležitú rolu hrá placenta, tento most medzi matkou a dieťaťom, a čo všetko má vplyv na jej funkciu.
Placenta – najväčší fetálny orgán
Placenta je vlastne najväčším fetálnym orgánom a prvý, ktorý sa vyvinul. Jej vývoj je vždy predčasný, pretože musí byť pripravená a schopná podporovať plod. Hrá ústrednú rolu v zdraví plodu aj jeho matky a má celoživotný dopad na jeho budúci život.
Počas tehotenstva placenta pôsobí ako pľúca, črevá, obličky a pečeň plodu. Žiadny iný orgán sa jej nemôže vyrovnať. Placenta má tiež významné endokrinné účinky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus matiek a poskytujú bezpečné a ochranné prostredie, v ktorom sa plod môže rozvíjať.
Narušený vývoj placenty je primárnym defektom u závažných tehotenstiev, ako je preeklampsia, obmedzenie rastu plodu, opakujúci sa potrat .
Dôležitosť
Placenta je orgán, ktorý sa počas tehotenstva vyvíja vo vašej maternici, dodáva kyslík a filtruje glukózu a ďalšie živiny vášmu rastúcemu dieťaťu. Odstraňuje odpadné a škodlivé látky a oxid uhličitý z krvi vášho dieťaťa. Placenta je pripevnená k stene maternice a z nej vychádza pupočná šnúra dieťaťa. Orgán je zvyčajne pripevnený k hornej, bočnej, prednej alebo zadnej strane maternice. Vo vzácnych prípadoch sa placenta môže prichytiť v spodnej časti maternice.
Placenta produkuje rad hormónov, ktoré sú potrebné počas tehotenstva, ako je laktogén, estrogén a progesterón. Udržuje materskú krv oddelenú od krvi dieťaťa, aby chránila dieťa pred infekciami. Ku koncu tehotenstva placenta predáva protilátky na ochranu dieťaťa po narodení.
Pozor! Alkohol, nikotín a ďalšie lieky môžu prechádzať placentou a poškodiť vaše dieťa!
Čo ďalšie ovplyvňuje správnu funkciu placenty?
Počas tehotenstva môžu mať vplyv na zdravie placenty rôzné faktory, niektoré sú pod vašou kontrolou, iné, bohužiaľ, neovplývníte:
- Vek. Niektoré problémy s placentou sú častejšie u starších žien, hlavne vo veku nad 40 rokov.
- Počas tehotenstva je dieťa obklopené a chránené tekutinou naplnenou membránou zvanou amniotický vak. Pokiaľ sa vo vaku hromadí príliš vody alebo je jej málo, môže to byť problém.
- Vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak môže ovplyvniť vašu placentu.
- Dvojčatá alebo iné viacnásobné tehotenstvo. Pokiaľ ste tehotná s viac ako jedným dieťaťom, môžete byť vystavená zvýšenému riziku určitých problémov s placentou.
- Poruchy zrážania krvi. Akýkoľvek stav, ktorý zhoršuje schopnosť zrážania krvi alebo zvyšuje jej pravdepodobnosť zrážania, zvyšuje riziko určitých problémov s placentou.
- Predchádzajúce operácie maternice. Pokiaľ ste v minulosti podstúpili operáciu maternice, napríklad cisársky rez alebo chirurgický zákrok, býva tu riziko určitých problémov s placentou.
- Predchádzajúce problémy s placentou. Pokiaľ ste počas predchádzajúceho tehotenstva mali problém s placentou, môžete ho znovu zažiť.
- Škodlivé látky. Určité problémy s placentou sú častejšie u žien, ktoré fajčia alebo užívajú drogy, napr. kokain, počas tehotenstva.
- Poranenie brucha. Trauma brucha – napríklad pádom, autonehodou alebo iným typom úderu – zvyšuje riziko predčasného oddelenia placenty od maternice (odtrhnutie placenty).
Čo môžem urobiť, aby som znížila riziko placentálnych problémov?
Väčšine problémov s placentou sa nedá priamo zabrániť. Môžete však podniknúť kroky na podporu zdravého tehotenstva:
- počas tehotenstva pravidelne navštevujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,
- spolupracujte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na riešení všetkých zdravotných stavov, ako je trebárs vysoký krvný tlak,
- nefajčite ani neužívajte drogy,
- kým sa rozhodnete pre cisársky rez, porozprávajte sa so svojím lekárom o možných rizikách.
Pokiaľ ste počas predchádzajúceho tehotenstva mali problém s placentou a plánujete ďalšie tehotenstvo, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o spôsoboch, ako znížiť riziko opätovného výskytu tohto stavu. Tiež informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, pokiaľ ste v minulosti podstúpili operáciu maternice. Očakávajte, že váš stav bude počas tehotenstva starostlivo sledovaný.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 31. 3. 2020