Voda nás sprevádza celým naším životom, už v brušku sa dieťa vyvíja vo vodnom prostredí, naše telo je z väčšiny tvorené vodou, potrebujeme ju tiež piť, aby sme boli zdraví, a dokáže nás fascinovať jej rozmanitosť. Plávanie s bábätkom je návrat do spokojného prenatálneho obdobia, rozvíja sa ich motorika aj socializácia alebo ide o módny trend a väčšie riziko prechladnutia?
Plávanie s bábätkom
Pohyb vo vodnom prostredí je pre dieťa celkom samozrejmý, vychádza totiž z jeho prirodzeného vývoja. V prvých mesiacoch sa nejedná o plávanie ako také, hoci ho môžu pohyby dieťaťa pripomínať, jedná sa o spontánne pohyby, pretože dieťaťu zatiaľ chýbajú dostatočne rozvinuté motorické schopnosti.
Aké sú výhody plávania bábätiek?
Cieľom kurzov plávania bábätiek rozhodne nie je naučiť dieťa plávať alebo si z neho vychovávať šampióna v plávaní, ide predovšetkým o to, naučiť dieťa nemať strach z vody, naopak pre ňu získať cit a neskôr si tiež osvojiť správne dýchanie, splývanie a vytvoriť si tak skvelý základ na učenie plávania v budúcnosti.
Deti si pri plávaní posilňujú svaly celého tela a okrem motorických a koordinačných schopností si osvojujú tiež sociálne a komunikačné zručnosti.
Imunita a držanie tela
V bazéne sa dieťa tiež otužuje, čím sa posilňuje jeho imunitný systém a celková odolnosť organizmu, s čím súvisí tiež priaznivý vplyv plávania na srdcový a cievny systém. Akýkoľvek pohyb vo vode zároveň pomáha na odstránenie a tiež prevenciu rôznych nedostatkov či vád v držaní a koordinácii tela. Pohyb podobný plávaniu je pre deti veľmi príjemný, ukľudňuje ich a pozitívne pôsobí na prehlbovanie spánku a posilnenie chuti k jedlu.
Radosť na všetkých stranách
Medzi nesporné výhody patrí tiež jedinečný zážitok a citové prepojenie bábätka s rodičom, prípadne zábery, ktoré vám budú robiť radosť už natrvalo. Deti majú z plávania radosť, sú spokojné, nabité endorfínmi a s nimi aj ich rodičia, naviac pokiaľ sa im nejaký cvik darí, získavajú základ pre pocit sebavedomia.
Spolu s bábätkom sa do kolektívu dostávajú aj mamičky a majú tak možnosť preberať každodenné radosti aj strasti s podobne naladenými ľuďmi. Takéto aktivity sú prínosné tiež v tom, že dávajú akýsi základ pre pravidelný režim.

Plávanie s bábätkom
Plávanie s bábätkom má aj nevýhody
Je dobré starostlivo vyberať bazén, do ktorého so svojím dieťaťom budete chodiť. Pokiaľ sa totiž jedná o chlórovanú vodu, môže dráždiť sliznice dieťaťa, jeho pokožku aj dýchacie cesty. Toto môže prispievať ku vzniku častejšieho prechladnutia. Ozónové bazény sú v tomto ohľade k deťom šetrnejšie.
Dbajte na hygienu a kvalitu vody. Samozrejme, nemôžete zabrániť tomu, aby do bazénu vliezol niekto napríklad s ekzémom či nejakou plesňou a pôsobil tak na slabšiu obranyschopnosť vášho bábätka. Ideálne je, aby bol bazénik určený iba pre deti, nech si naň zvykajú postupne, trebárs vo vani.
Poraďte sa so svojím lekárom
V niektorých kluboch prebieha aklimatizácia najprv v jednej vani, kde je dieťa samé (prípadne s mamičkou). Potom ide do vody s jedným dieťaťom, neskôr s dvomi atď., aby si jeho telíčko malo možnosť zvyknúť postupne na cudzie elementy vo vode. Mali by ste sa pred zápisom na kurz poradiť so svojím lekárom, opýtajte sa na predpoklady dieťaťa na alergie či astmu atď.
Kedy začať plávať?
S bábätkom môžete začať „plávať“ v podstate ihneď po zahojení pupku. V tejto dobe je vhodné plávanie v domácom prostredí pod dohľadom školených profesionálov. Tí vám vysvetlia ako s dieťaťom vo vode zachádzať a ako podporiť jeho prirodzený vývoj.
Do klubu so zázemím by ste mali chodiť cca od dokončeného druhého či tretieho mesiaca dieťaťa. Nikdy ale nie je neskoro začať plávať…
Kedy ide o skutočné plávanie?
Deti sú väčšinou schopné si osvojiť základné plavecké zručnosti, ako dýchanie či splývanie okolo roka a pol. S nácvikom kraulových či znakových nôh sa začína okolo 2 až 2,5 roka. Celá súhra rúk, nôh aj dýchania sa učí zhruba okolo 4 rokov. Je to ale, samozrejme, veľmi individuálne. Každé dieťa je iné, záleží jednak na jeho náture, odhodlaní, nadšení pre vodu. Záleží aj na tom, či sa vo vode pohybuje od malička alebo sa s vodou zoznamuje až neskôr.
Na čo sa zamerať pri výbere miesta na plávanie?
Deti od dvoch do cca piatich mesiacov by mali plávať v špeciálnych vaniach po jednom, nie v skupinke. Voda v týchto vaniach nesmie byť nijako chemicky ošetrená. Teplota sa riadi podľa toho, na čo je dieťa zvyknuté, aby to preň bol vo všetkých ohľadoch príjemný zážitok. V tomto období nechodí s bábätkom do vody ani rodič, vedie ho zvonku.
Pokiaľ klub, kde chcete začať s vaším bábätkom chodiť plávať, ponúka iba plávanie v bežnom bazéne, pre takto malé dieťa to rozhodne vhodné nie je. Zistite si tiež viac informácií o priestoroch bazénu, prejdite si ich a vyskúšajte si funkčnosť a pohodlnosť zázemia. Zistite, ako vyzerajú prezliekacie kabínky, či je na mieste priestor na odkladanie kočíkov a tiež odpočiváreň. Ostatne po plávaní s dieťaťom v odpočivárni a neriskujte jeho nachladnutie.
Aký kurz vybrať
Spýtajte sa tiež na zloženie kurzov. Medzi deťmi by nemali byť veľké vekové a rozdiely v zručnosti. Na jednom kurze by nemali byť zároveň deti, ktoré majú 4 mesiace a napríklad ročné deti. Prejdite si webové stránky klubu, zoznámte sa s personálom a ideálne aj s inštruktorom. Spýtajte sa tiež, či klub ponúka lekcie na skúšku, aby ste si všetko vyskúšali predtým, než do kurzu nastúpite definitívne.
Malé deti a dril – v žiadnom prípade
U malých detí sa vyhnite výuke drilom. Vyhnite sa aj príliš skorej snahe o nácvik plaveckých štýlov, zameraniu na výkon a veľkému tlaku na deti. Plávanie má byť zážitková aktivita, spestrenie dňa, kedy sa baví nie len dieťa, ale aj rodič. Pokiaľ by sa ale vaše dieťa vo vode necítilo dobre, nemali by ste plávanie za každú cenu zapájať do vášho harmonogramu. Užíte si túto aktivitu s bábätkom a podporte jeho rozvoj.
Plávate s vaším bábätkom? Podeľte sa s nami v našej uzatvorenej skupinke Mamičky Happy Baby.
Chcete sa zúčastniť súťaží, testovaní či byť našou ambasádorkou? Nezabudnite sa registrovať na našom webe.
Publikováno: 13. 9. 2018