Výhody a nevýhody cisárskeho rezu

Cisársky rez je v niektorých situáciách opodstatnený a doslova život zachraňujúci. V niektorých krajinách je však možné rodiť cisárskym rezom na prianie. Aké sú ale výhody a nevýhody cisárskeho rezu?

Na Slovensku nie je cisársky rez možné vykonať na prianie rodičky. Má totiž svoje nevýhody a pre dieťa, pokiaľ pôrod prebieha bez problémov, má veľký význam pôrod prirodzený.

Nevýhody cisárskeho rezu

Slabšia imunita dieťaťa

Dieťa pri cisárskom reze neprejde pôrodnými cestami, čím nedochádza k osídleniu jeho organizmu potrebnými baktériami. Pritom táto etapa je veľmi dôležitá. Deti narodené cisárskym rezom trpia častejšie kožnými problémami ako je ekzém, alergiami, astmou a inými problémami. Je veľmi dôležité, aby takto narodené deti boli čo najdlhšie dojčené, a aspoň nejakú dobu po narodení dostávali kvalitné probiotiká.

Anestézia pri cisárskom reze

Ak budete rodiť plánovaným cisárskym rezom, bude vám ponúknutá epidurálna analgézia. Ak ale dôjde k akútnemu cisárskemu rezu, väčšinou pôjde o anestéziu celkovú. Tá môže mať vplyv na bábätko, keďže sa môže k nemu krvným obehom dostať. Okrem bábätka to môže mať zlý vplyv aj na psychiku mamičky, ktoré sa častokrát zobudia s tým, že neboli schopné porodiť normálne. Po epidurálnej analgézii ste síce pri vedomí, ale môže vás bolieť hlava.

Dojčenie po cisárskom reze

V mnohých prípadoch je veľmi ťažké začať s dojčením. Je to spôsobené aj tým, že bábätko s vami prvé hodiny nie je. Dieťatko vidíte prvý deň zhruba každé tri hodiny a iba na krátku chvíľu, čiže nastaviť dojčenie môže byť náročné. Je veľmi dôležité, aby ste po cisárskom reze boli čo najčastejšie v blízkosti bábätka, ideálne v kontakte koža na kožu.

Rekonvalescencia po cisárskom reze

Po prirodzenom pôrode ste fit oveľa rýchlejšie ako po cisárskom reze. Nemocnicu opustíte väčšinou až piaty deň po pôrode. A ešte zhruba ďalšie dva týždne budete mať problém s pohybom a budete musieť byť v kľudovom režime.

Po cisárskom reze opäť cisársky rez?

Mnohokrát potom ako prvýkrát porodíte pomocou cisárskeho rezu, sa stane, že budete musieť rodiť cisárskym rezom znovu. Nie je to však pravidlo a ak nemáte žiadne problémy a jazva na maternici po cisárskom reze je v poriadku, môžete rodiť normálne. 70 – 80 % pôrodov je následne prirodzených. Aj keď niektorí lekári s tým majú problém kvôli obavám z ruptúry maternice.

3 cisárske rezy a dosť

V prípade, že ste mali tri cisárske rezy a ešte plánujete deti, môže to byť problém. Väčšina lekárov nechce ženu po treťom cisárskom reze operovať znovu. Ale všetko je možné a mamičky so 4 deťmi po cisárskom reze skutočne existujú 🙂

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Výhody cisárskeho rezu

Rýchly a bezbolestný pôrod cisárskym rezom

Je to vlastne rýchly pôrod. Dieťa je vonku zhruba do 15 minút. V prípade akútneho a život ohrozujúceho stavu aj skôr. Vtedy môže byť dieťa vonku doslova za chvíľočku a je veľmi dobre, že v takomto prípade tu táto možnosť je.

Počas pôrodu mamička žiadnu bolesť necíti. Rekonvalescencia je však oveľa dlhšia ako po prirodzenom pôrode.

Ženské orgány bez zmeny

Pri cisárskom reze nedochádza k porušeniu ženských rodidiel ako počas prirodzeného pôrodu. Čo je fajn z estetického ale aj fyzického hľadiska. Napriek tomu je bolestivosť po cisárskom reze oveľa vyššia.

Viete takmer presne, kedy príde na svet bábätko

V prípade plánovaného cisárskeho rezu viete, kedy presne príde na svet vaše dieťatko. Viete si teda pripraviť všetko potrebné. Máte jasný dátum a čas.

Inkontinencia

Určite sa v tejto situácii vyhnete možnej inkontinencii, ktorá sa často objavuje po prirodzenom pôrode. Nemusíte riešiť potrebné cviky na to, aby ste sa jej neskôr zbavili.

O problematike cisárskeho rezu sme už písali v článku Cisársky rez.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe