Intímna hygiena malých dievčatiek

Intímnu hygienu našich najmenších detí by sme nemali podceňovať. Obzvlášť intímna hygiena malých dievčatiek. Ide zároveň o veľmi citlivú tému, kde existuje mnoho rád, ktoré si protirečia, a tak sme každá z nás ako matka stratená.

Intímna hygiena malých dievčatiek

Jedno je jasné, to, že následkom nevhodnej hygieny pri ošetrovaní genitálií dievčat môže vzniknúť infekcia alebo aj zrasty pyskov ohanbia, tzv. synechie. Tento stav nastáva, pretože v tele batoľata sa netvoria estrogény a sliznica pyskov je tenučká a môže sa zlepiť.

Synechie – zrasty pyskov

Týka sa to všetkých malých dievčatiek, ktoré z nejakého dôvodu neboli dojčené, alebo ich už mamičky dojčiť prestali, a to až do veku 8 rokov, pretože im chýbajú estrogény, ktoré sa nachádzajú v materskom mlieku. Až zhruba vo veku 8 rokov sa im tieto hormóny začínajú tvoriť. Aj z toho dôvodu je vhodné dojčiť čo najdlhšie.

Intímna hygiena malých dievčatiek

Intímna hygiena malých dievčatiek

Ako tomu predísť

Existuje niekoľko rád, ktoré ponúkajú aj samotní lekári. Dôležitá je najmä hygiena. Niektorí odporúčajú intímne gély vhodné pre deti, kde však treba sledovať, či zložky obsiahnuté v prípravku dievčatku nespôsobujú problémy, predsa sa tam nachádzajú rôzne chemikálie, ktoré môžu dráždiť. Niektorí lekári odporúčajú čistú vodu, ale s tým, že pysky dieťaťa treba občas jemne roztiahnuť a vodou poriadne umyť. Nám osobne sa pozdáva metóda, kde sa pysky po jemnom natiahnutí dostatočne umyjú čistou vodou a následne sa prípadné zvyšky smegmy odstránia pomocou detského olejčeka, prípadne oleja kokosového.

V žiadnom prípade nepoužívajte bežné mydlá.

Bakteriálne infekcie a intímna hygiena malých dievčatiek

Dievčatká sú citlivé na baktérie, ktoré sa nachádzajú v konečníku, a preto je tiež veľmi dôležité dbať na to, aby sme ho po stolici správne utreli, a to vždy smerom ku konečníku a nie naopak. V tom prípade by mohlo dôjsť k zanesenie infekcie do genitálií.

Na intímnu hygienu je dôležité dozerať minimálne do 6 rokov veku dieťaťa, kým nepochopí, ako sa má o seba postarať.

Keď je dieťa mimo domov

Určite vždy upozornite na pomoc, potrebnú pri kontrole hygieny vášho dieťaťa, aj v predškolských zariadeniach, kde sa síce snažia viesť deti k samostatnosti, ale nie vždy správnou cestou. Je nutné poprosiť ich, aby to občas skontrolovali. Pretože dievčatká tak veľmi často kvôli nesprávnemu utieraniu po stolici získavajú nepríjemné infekcie kvôli zanesenie črevných baktérií. Deti by mali zároveň nosiť spodné prádlo z priedušných a prírodných materiálov.

Intímna hygiena malých dievčatiek

Viac o Intímnej hygiene malých dievčatiek v našom ebooku

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

 

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe