Masáž v tehotenstve

Občas je očakávanie potomka skutočne vyčerpávajúce, zvlášť, ak mamička chodí do náročnej práce, či už po stránke fyzickej alebo psychickej. Masáž v tehotenstve je riešením, ako trochu pomôcť zlepšeniu nálady a načerpať príjemnú energiu.

Tehotenská masáž

Masáže vhodné počas tehotenstva sú odlišné od masáže klasickej. Dôležité je, aby masér kládol dôraz na jemnosť a zbytočne netlačil. Masér by mal masírovať mamičku dlaňami alebo spojenými prstami. Klasické hmaty a tlaky by sa vôbec používať nemali, aby sa príliš neaktivoval lymfatický systém. Tiež sa kladie dôraz na to, aby sa masér pri masáži vyhýbal členkom, chodidlám a šiji. Tu sa nachádzajú totiž body, ktorých masírovanie môže mať vplyv na vyvolanie predčasného pôrodu.

Benefity masáže v tehotenstve

Takmer všetky mamičky, ktoré nemajú žiadne vážne komplikácie, si môžu v druhom a treťom trimestri dopriať pravidelne masáž. Tehotenská masáž im pomôže s bolesťami chrbta, pomáha pri opuchoch nôh, pretože odvodňuje organizmus, zlepšuje správne držanie tela matky a skvalitňuje spánok, ktorý je v tehotenstve, zvlášť vo vyššom štádiu, veľmi spretŕhaný.

Pozor! V prvom trimestri by sa masáže vykonávať nemali. Odporúča sa vynechať masáže aj počas 8. mesiaca.

Masáž mamičke prináša uvoľnenie a skľudnenie, vďaka čomu má blahodarný vplyv aj na samotné bábätko. Dokonca veľmi dobre vplýva na metabolizmus budúcej mamičky.

masáž v tehotenstve

Masírovanie tehotnej ženy je vhodné v sede alebo v ľahu na boku.

Oleje vhodné pre masáž v tehotenstve

Na masírovanie sa používajú masážne oleje, ideálne v bio kvalite. Môže ísť o kokosový, mandľový, jojobový, marhuľový či slnečnicový olej. Do nich sa môže pridať kvapôčla kvalitného éterického oleja. Platí však, že používanie éterických olejov, je možné jedine pod dohľadom odborníka, ktorý sa vyzná v ich účinkoch.

Viac o éterických olejoch v článku Aromaterapia v období tehotenstva a pri pôrode. Mnohé byliny sú totiž v tehotenstve kontraindikované. Použiť sa môžu aj krémy vhodné pre tehotné mamičky a na masírovanie.

Kedy sa masáži vyhnúť?

Ak máte počas tehotenstva problémy, ako sú akútne infekčné ochorenia, nachladnutie, onkologické ochorenia, ochorenia dutiny brušnej alebo trpíte silnou tehotenskou nevoľnosťou alebo hnačkami, masáži sa vyhnite.

Kontraindikáciou pre masáž je aj diabetes u matky. Pri kŕčových žilách však platí, že sa stačí vyhnúť miestam, kde sa nachádzajú. V takom prípade môže mať masáž veľmi dobrý vplyv práve pri problémoch s kŕčovými žilami. Tiež nie je vhodné masírovať budúcu mamičku, ak trpí na kožné ochorenia ako je ekzém a pod.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe