Vitamín C v tehotenstve

Vitamín C a jeho potreba je známa. V tehotenstve ho však potrebujete viac a jeho deficit môže mať negatívny dopad na vaše zdravie či zdravie vášho budúceho dieťatka.

Výhody vitamínu C v tehotenstve

Dostatok vitamínu C má obrovské bonusy pre organizmus budúcej mamičky. Vďaka jeho dostatku sa dokáže vstrebať potrebné množstvo železa, ktoré podporuje krvotvorbu. Imunita a obranyschopnosť organizmu bez vitamínu C môže byť oslabená, a mamička tak môže byť náchylnejšia na rôzne infekcie a ochorenia, ktoré v tehotenstve môžu negatívne vplývať na vývoj bábätka. Nedostatok vitamínu C sa často spája aj so vznikom preaklampsie v tehotenstve.

Vitamín C je aj úžasný antioxidant a mamička by ho mala denne prijímať v dostatočnom množstve vo forme zeleniny, ovocia alebo si môže vytlačiť celý citrón do čaju. Ak uvažuje nad suplementom, ideálne je používať práškový vitamín C a ešte lepšie v jeho lipozomálnej forme.

Vplyv vitamínu C na vývoj bábätka

Nedostatok vitamínu C môže negatívne pôsobiť na vývoj kostí a tkanív bábätka. Aj keď to môže pôsobiť strašidelne, ak nedbáte na jeho dostatočný prísun počas tehotenstva, môže to dokonca ovplyvniť rozvoj mozgu a pamäťového potenciálu bábätka. Pamäťové schopnosti môžu byť znížené až o 15 % v prípade, že trpí nedostatkom príjmu vitamínu C, kým sa vyvíja v maternici.

Dôležité je ale vedieť, že vitamín C sa tepelnou úpravou stráca, preto je vhodné konzumovať tieto potraviny v surovom stave.

Kde vitamín C nájdete

Samozrejme, najviac vitamínu C je v ovocí a zelenine. Najviac ho nájdete v citrusoch (citrón či limetka), v jahodách, kiwi, bobuľovinách či jablkách. Zo zeleniny je skvelá kvasená kapusta, ale obsahuje ho aj šalát, paprika, paradajky, špenát či pŕhľava a zemiaky.

 

Vitamín C v strave

Vitamíny a minerály v strave tehotnej ženy sú doležité, dbajte na ich dostatočný prísun!

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe