Mimomaternicové tehotenstvo

mimomaternicové tehotenstvo

V normálne prebiehajúcom tehotenstve je vajíčko oplodnené spermiou v jednom z vajcovodov, ktoré spájajú vaječníky s lonom. Oplodnené vajíčko sa potom presunie do maternice a implantuje sa do sliznice maternice (endometria), kde rastie a vyvíja sa. Čo však, ak ide o mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo

mimomaternicové tehotenstvo

 

O mimomaternicové tehotenstvo ide vtedy, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternicu, zvyčajne do jedného z vajcovodov (to je známe ako tehotenstvo v tubusu). To znamená, že embryo sa nebude môcť vyvinúť v dieťa, pretože vajcovod nie je dostatočne veľký, aby podporoval rastúce embryo.

Menej často (približne pri 2 zo 100 prípadov) sa mimomaternicové tehotenstvo môže objaviť vo vaječníku, v brušnom priestore alebo v maternicovom hrdle.

V mnohých prípadoch nie je jasné, prečo má žena mimomaternicové tehotenstvo. Niekedy sa to stane, keď vznikne problém s vajcovodmi, napríklad keď sú úzke alebo zablokované.

Niekedy mimomaternicové tehotenstve nespôsobuje žiadne badateľné príznaky a je detekované iba počas rutinného tehotenského testovania. Väčšina žien však má príznaky, ktoré sa zvyčajne prejavia medzi 4. a 12. týždňom tehotenstva.

Včasná diagnóza a liečba je dôležitá pre prevenciu život ohrozujúceho krvácania.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

 • Jednostranná bolesť brucha.
 • Vaginálne krvácanie ako iný typ krvácania než vo vašom pravidelnom období. Často začína a zastavuje a môže byť jasnej alebo tmavo červenej farby. Niektoré ženy si toto krvácanie pletú a neuvedomujú si, že sú tehotné.
 • Bolesť hrudníka, ktorá je cítiť tam, kde končí vaše rameno a začína paža. Nie je presne známy dôvod, ale zvyčajne sa vyskytuje, keď ležíte a je to znamenie, že mimomaternicové tehotenstvo spôsobuje vnútorné krvácanie. Krvácanie zrejme dráždi brušný nerv, ktorý sa nachádza vo vašej bránici, svale používanom pri dýchaní, ktorý oddeľuje dutinu hrudníka od brucha. Podráždenie brušného nervu spôsobuje bolesť v lopatke, ktorá je cítiť aj inde.
 • Bolesť čreva, ktorú môžete pociťovať pri priechode moču alebo stolice.
 • Hnačky a zvracanie, teda príznaky podobné ako gastrointestinálne ochorenie, často spojené s hnačkami a zvracaním.

mimomaternicové tehotenstvo

Ako je mimomaternicové tehotenstvo diagnostikované?

Diagnostikovať mimomaternicové tehotenstvo iba z príznakov môže byť problemtické, pretože môže byť podobné iným stavom.

Sprevádzajú ho zvyčajne príznaky ranného tehotenstva, teda citlivosť pŕs a nevoľnosť, oneskorená alebo vynechaná perióda. Pokiaľ si spravíte tehotenský test, výsledok bude pozitívny.

Bohužiaľ, mimomaternicové tehotenstvo nemôže pokračovať. Ako oplodnené vajíčko rastie na nevhodnom mieste, sú príznaky a symptómy patrnejšie a silnejšie.

Niektoré z testov používaných k diagnostike mimomaternicového tehotenstva zahŕňajú:

vaginálny ultrazvuk –pri tomto vyšetrení sa zistí, či je gestačný vak v maternici,

krvné testy – na stanovenie hladiny hCG a progesterónu; pokiaľ tieto hormóny klesajú alebo zostávajú počas niekoľkých dní na rovnakej hladine a tehotenský vak nie je ultrazvukom rozpoznateľný, ide o tehotenstvo mimomaternicové.

Ako sa lieči mimomaternicové tehotenstvo?

Pokiaľ je mimomaternicové tehotenstvo detekované v rannom štádiu, je niekedy na zastavenie vývoja vajíčok potrebný liek zvaný methotrexát.

Ide o liečivo, ktoré zastavuje rast rýchle sa deliacich buniek, ako sú bunky ektopickej hmoty. Tento liek vám lekár podá ako injekciu. Mali by ste sa tiež pravidelne podrobiť krvným testom, aby ste sa uistili, že liek je účinný. Pokiaľ je účinný, spôsobí príznaky podobné príznakom potratu. Tie zahŕňajú:

 • kŕče
 • krvácanie
 • bolesť podbruška

MTX spomaľuje metabolizmus kyseliny listovej, zabraňuje teda rastu embrya.

Methotrexát nepredstavuje rovnaké riziká poškodenia vajcovodov ako pri chirurgickom zákroku. Po užívaní tohoto lieku však nebudete môcť otehotnieť niekoľko mesiacov.
V prípade mimomaternicového tehotenstva sa MTX podáva buď vnútrožilovo v infúzii alebo vnútrosvalovou injekciou. Pretože táto liečba má neistý výsledok, niektorí lekári preferujú priamu aplikáciu MTX do embrya, a to pod ultrazvukovým alebo laparoskopickým dohľadom. Embryo vplyvom pôsobenia MTX prestáva rásť a postupne sa vstrebáva. MTX sa nesmie podávať v prípade, že je preukázaná srdečná aktivita embrya.
Priaznivci methotrexátu liečbu uprednostňujú hlavne kvôli “neinvazívnosti”.

Laparoskopia

Žena je v celkovej narkóze a je realizovaných niekoľko drobných rezov v oblasti pupka a podbrušku. Do dutiny brušnej sa zavedie laparoskop, počas zákroku musí byť brucho nafúknuté plynom, aby bol obraz čo najzreteľnejší a bolo dobre vidieť všetky orgány.

Lekári vyhľadajú nesprávne uhniezdené vajíčko a z miesta ho odstránia. Ranky, ktoré pacientke po výkone zostanú, sú veľmi malé, rekonvalescencia po mimomaternicovom tehotenstvá trvá kratšiu dobu ako v prípade klasickej operácie.

Laparotómia

Ide o klasický spôsob operácie a jedná sa o invazívnejšie riešenie, ktoré je spojené s vyšším rizikom infekcie a dlhšou rekonvalescenciou, avšak medzi najväčšie výhody laparotómie patrí skutočnosť, že lekári do brucha lepšie vidia a majú väčší prehľad o tom, čo sa vnútri deje.

Salpingektómia

K salpingektómii, odobraniu vajcovodu, lekári pristupujú v prípade, keď bol orgán vajíčkom natoľko zničený, že nie je schopný plniť svoju funkciu. Pokiaľ je to len trochu možné, uprednostňujú lekári skôr salpingotómiu, kde sa vajcovod rozreže a embryo sa odsaje. Vajcovod sa potom samovoľne hojí. V dôsledku tvorby jaziev sa však rovnako môže stať nepriechodným, čím sa výrazne zvyšuje riziko ďalšieho mimomaternicového tehotenstva.

A ako sa prejavuje prasknutie vajcovodu? Môže viesť až k život ohrozujúcemu vnútornému krvácaniu.

Známky prasknutého vajcovodu sú:

 • náhla, silná, ostrá bolesť,
 • pocit slabosti a závratu,
 • pocit nevoľnosti alebo zvracania,
 • hnačky,
 • bolesť hrudníka,
 • ťažké krvácanie vnútri brucha, medzi príznaky tejto život ohrozujúcej udalosti patrí extrémna citlivosť, mdloby a šok.

Prísť o vajcovod neznamená, že budete automaticky neplodná. Aj jeden funkčný vajcovod splní svoju funkciu. Vylúčiť však nie je možné ani to, že sa vajíčko zahniezdi v druhom vajcovode. Omnoho pravdepodobnejšie ale je, že ďalšia gravidita bude prebiehať bez problémov.

Prečo dochádza k mimomaternicovému tehotenstvu?

Určité riziká mimomaternicového tehotenstva môže priniesť:

 • panvové zápalové ochorenie (PID) – infekcia ženského reprodukčného systému, zvyčajne spôsobená chlamýdiami,
 • fajčenie,
 • predchádzajúca anamnéza mimomaternicových tehotenstviev,
 • predchádzajúca operácia vajcovodov – napríklad neúspešná sterilizácia alebo iná operácia v oblasti panvy alebo brucha,
 • liečba plodnosti, ako je IVF – užívanie liekov na stimuláciu ovulácie (uvoľnenie vajíčka) môže zvýšiť riziko mimomaternicového tehotenstva,
 • otehotnenie pri používaní vnútromaternicového telieska – je vzácne otehotnieť počas jeho používania, ale pokiaľ sa to stane, pravdepodobne pôjde o mimomaternicové tehotenstvo,
 • tehotenstvo pri používaní mini (progesterón-only) tabletky
 • endometrióza,
 • zvyšujúci sa vek – riziko je najvyššie u tehotných žien vo veku 35–40 rokov.

V približne polovici všetkých prípadov neexistujú zjavné rizikové faktory.

Ošetrenie plodnosti. Niektoré výskumy naznačujú, že u žien, ktoré majú oplodnenie in vitro (IVF) alebo podobnej liečby, je väčšia pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva. Samotná neplodnosť môže tiež zvýšiť vaše riziko.

Nevzdávať to

Táto strata v ktorejkoľvek fázi môže mať obrovský vplyv na vás a vášho partnera. Jedného dňa ste tehotná a plánujete svôj budúci život so svojím dieťaťom a potom behom krátkej doby vaše tehotenstvo skončí. Ukončenie mimomaternicového tehotenstva je forma potratu – a pocity, ktoré môže žena a jej partner zažiť, môžu byť podobne ťažké.

mimomaternicové tehotenstvo

Nie je nezvyčajné, že pocity smútku trvajú 6 až 12 mesiacov, hoci sa to zvyčajne časom zlepšuje.

Odporúča sa, aby ste pred pokusom o ďalšie tehotenstvo počkali aspoň 2 menštruačné cykly, pretože to poskytne čas na zotavenie vajcovodov (pri liečbe methotrexátom budete musieť počkať najmenej 3 až 4 mesiace). Mnoho žien však nie je citovo pripravených vyskúšať ďalšie tehotenstvo tak skoro. Vaše šance na úspešné tehotenstvo budú závisieť na základnom zdraví vašich vajcovodov.

Ďalšie články o tehotenstve nájdete priam tu.

A pokiaľ u nás ešte nie ste zaregistrovaná, neváhajte a zapojte sa do komunity viac ako 50 000 mamičiek z celej SR a získajte všetky výhody na jednom mieste.

Zdieľajte

Poradne

 • Ruptúra maternice

  Pred február v roku 2008 sa mi narodila dcérka keď mala 3 týždne musela som ísť na čistenie kôli krvácaniu. Pri čistení maternice sa podarilo dr roztrhnúť mi maternicu nasledovala laparoskopia pri ktorej sa potvrdilo že treba ma operovať čiže mám rez ako po cisárskom. Bolo mi povedané že to bolo na hrane a ešte pár dní a museli by mi vziať celú maternicu. Teraz po rokoch čakáme znovu prírastok z čoho sa moc tešíme len sa chcem spýtať ako to je v mojom prípade s pôrodom je potrebný cisársky rez keď už zákrok na maternici bol a vzhľadom aj na môj vek (36 rokov)? Ďakujem krásne za odpoveď

  mamička Vlasta

  Dobrý deň prajem! Áno, je to tak! Vo Vašom prípade zrejme bude potrebný cisársky rez, jednak kvôli vekovej indikácii a aj ako prevencia ruptúry (roztrhnutia maternice) pri pôrodných bolestiach . Napriek tomu, že Vás operovali už dosť dávno (r. 2008) si myslím, že by spontánny pôrod bol u Vás dosť riskantný. Samozrejme, treba sa poradiť s lekárom, ktorý je kompetentný rozhodovať o spôsobe pôrodu.

  PhDr. Emőke Takácsová, PhD.

 • Výpočet dátumu pôrodu

  Ako zistím, kedy asi príde moje dieťatko na svet?

  mamička Vlasta

  Aby ste zistili teoretický dátum pôrodu, pripočítajte 40–41 týždňov k dátumu svojho posledného pravidelného krvácania. Tehotenstvo trvá v priemere 40 týždňov, ale dĺžka trvania v rozmedzí 38–42 týždňov je v norme. Prvé ultrazvukové vyšetrenie umožňuje lekárovi presnejšie odhadnúť dátum pôrodu vášho dieťatka.

Prihlásenie

Na tejto webstránke používame súbory cookie, aby sme vám poskytli najrelevantnejší zážitok pri najbližších návštevách a to tak, že si zapamätáme, čo vás zaujíma. Kliknutím na „súhlasím s použitím všetkých cookies“ vyjadrujete súhlas s použitím všetkých súborov cookies. Pomocou nastavenia môžete poskytnúť aj kontrolovaný súhlas, alebo zakázať použitie cookies, okrem nevyhnutných.

povoliť všetky cookies Nastaviť cookies

Nižšie nájdete kategórie cookies, používané na našich webstránkach. Môžete ich povoliť, alebo zakázať. Funkčné cookies nie je možné zakázať, pretože sú nutné pre bezproblémový chod webu. Vaše nastavenie cookies môžete v budúcnosti zmeniť pomocou odkazu v pätičke webstránky.

Zavřít

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe