35. až 40. týždeň tehotenstva

Prejdite s nami vývojom tehotenstva. 35. až 40. týždeň tehotenstva prináša zaujímavé zmeny vo vývoji. Aké zmeny sa týkajú v tomto období bábätka a aké ženy?

Dieťa v 35. až 40. týždni tehotenstva

Bábätko sa už intenzívne pripravuje na príchod na svet. Väčšina chĺpkov na tele už zmizla, časť môže zostať na bedrách, ramenách a nohách.

Telíčko býva bucľaté a zaoblené, môže byť celé pokryté mazom, alebo je maz len v záhyboch pokožky.

Pohlavné orgány

U chlapcov by už semenníky mali byť zostúpené v miešku. U dievčat až do pôrodu zostávajú vaječníky nad úrovňou okraja lonovej kosti.

Črevá

Črevá dieťatka sú naplnené tmavozelenou až čiernou látkou smolky. Je to zmes sekrétov vylučovaných tráviacim systémom. Pri prvom pohybe čriev ihneď po pôrode sa táto zmes vylúči, ale stáva sa, že sa smolka vylúči už počas pôrodu.

Oči

Hneď po narodení mávajú deti šedé, modré alebo hnedé oči. Skutočná farba dúhovky sa ustáli až o niekoľko týždňov.

V 40. týždni je už telo dieťatka schopné samostatnej existencie. Pľúca a nervový systém už správne pracujú.

Mozog

Mozog je orgán, ktorý má pred sebou najrozsiahlejší rozvoj, ale na to má celé detstvo.

Imunitný systém

Imunitný systém nie je ešte celkom vyvinutý, pretože v tehotenstve získava niektoré látky pomocou placenty. Po narodení získava bábätko ochranné látky aj z materského mlieka. Imunitný systém sa plne vyvinie počas prvých rokov života.

Priemerná hmotnosť donoseného novorodenca je 3,4 kilogramu. Za normálnu sa považuje hmotnosť v rozmedzí od 2,5 do 4 kg.

Tehotenstvo 40. týždeň

Matka v 35. až 40. týždni tehotenstva

Mnohé ženy sa už intenzívne pripravujú na pôrod a na príchod bábätka. Pravdepodobne sa už nemôžete dočkať ukončenia tehotenstva, pretože dieťa vyplnilo celý priestor maternice a pri každom jeho pohybe kope a tlčie rukami. Dôležité je, aby ste si v týchto posledných týždňoch tehotenstva dopriali maximum oddychu a pohody.

Inštinkt nekľudu

Zrejme pociťujete príliv energie a na príchod dieťatka sa snažíte pripraviť všetko potrebné. Nepreháňajte to, v tomto období sa ľahko a rýchlo unavíte.

Syndróm zápästného nervu

Môžete pociťovať brnenie a mravenčenie v prstoch, spôsobujú to zápästné tkanivá, ktoré sú opuchnuté v dôsledku tehotenstva. V týchto prípadoch sa odporúča užívať vitamín B6.

Spánok

Pravdepodobne budete mať stále viac problémov zaspať a nájsť si vhodnú polohu, kvôli veľkému brušku a aktivite bábätka.

Poloha dieťaťa

U väčšiny prvorodičiek hlavička zostúpi do panvového priestoru v 36. týždni. Je normálne, pokiaľ sa to nestane v tomto čase, ale až tesne pred pôrodom.

Držanie tela

Rastúce bruško narúša normálne rozloženie hmotnosti, dbajte preto na správne držanie tela. Váš hmotnostný prírastok by mal byť od 10 do 13 kg. U niektorých žien je to viac, u niektorých menej. V posledných týždňoch tehotenstva môže hmotnosť stagnovať, pretože bábätko je už plne vyvinuté a zrelé. V najbližších 10 dňoch môžete očakávať pôrod.

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už máte za sebou 31. až 34. týždeň tehotenstva a čo vás čaká s bábätkom v článku Vývoj bábätka – prvé dni a týždne.

Zdieľajte
  1. Predčasne narodené deti – fakty – Happy baby SK

    […] alebo „predčasne narodeného“ dieťaťa znamená, že ide o dieťa, ktoré sa narodilo pred 37. týždňom. Existujú rôzne úrovne predčasnosti, ktoré nesú svoje vlastné […]

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe