Bystré bábätko

Každá mamička v kútiku duše túži po tom, aby jej dieťatko bolo šikovné a múdre. Predstavuje si, čo všetko postupne dokáže. Čo ale pre to urobiť, aby bolo vaše bábätko bystré?

Niektoré veci ako genetickú výbavu človek neovplyvní, ale môže vylepšiť. Čo však pre to vy ako mamička môžete urobiť?

Zloženie stravy

Ešte, keď je bábätko v brušku, môže mamička napomôcť správnou stravou a doplnkami. Tu určite stojí za zmienku jód a omega-3 nenasýtené kyseliny.

Omega-3

Omega-3 majú skutočne vplyv na vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy. Veľmi dôležité sú hlavne kyselina dokosahexaenová a kyselina eikosapentaenová. Ak sa budú v strave nachádzať, má to vplyv na výšku IQ dieťatka. Preto smelo konzumujte ryby, ako sú sardinky, makrely, losos či sleď. Okrem konzumácie rýb aspoň 2x do týždňa, má zmysel konzumovať aj olej z rýb či z treščej pečene. Výborné je tiež zahrnúť do stravovacích návykov aj orechy, či už mandle alebo vlašské orechy, a tiež kvalitné rastlinné oleje za studena lisované.

Jód

Jód je skutočne veľmi dôležitý. Má totiž vplyv na vývoj mozgu. V prípade, že v strave máte nedostatok jódu, môže sa v istých prípradoch stať, že bábätko bude mať problémy, dokonca sa spomína aj retardácia. Je preto veľmi dôležité, aby si mamička jód v tehotenstve strážila a snažila sa, aby sa nachádzal čo najčastejšie v jej jedálničku. Opäť je na mieste konzumácia už spomínaných rýb, morských plodov a tiež kvalitnej morskej soli s jódom.

Dojčenie

Dojčenie samé o sebe je pre dieťa a jeho mentálny a psychický vývoj veľmi dôležité. Aj tu by však mala mamička dbať na prísun vyššie spomínaných zložiek stravy.

Bystré bábätko a výchova

To, aké bude dieťa a ako sa bude vyvíjať, súvisí aj s jeho výchovou a prostredím, v ktorom vyrastá. My sami mu dáme najviac tým, ako sa správame k sebe, k ľudom a prostrediu samotnému. Veľmi dôležité je dodávať dieťaťu správne podnety, ako sú rôzne hry vhodné pre jeho vek, rozvíjanie jeho pohybových zručností.

Hudba

Skutočne má zmysel púšťať bábätku hudbu už v brušku, či spievať mu a rozprávať sa s ním. Bábätku v brušku môžete púšťať Mozarta či Vivaldiho. Či je to hudba, či váš hlas, má to na vaše bábätko blahodarný vplyv.

Zdieľajte
MustelaMustelareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe