Intímna hygiena chlapcov

Intímna hygiena chlapcov

Intímna hygiena bábätiek môže byť pre mamičku občas záhadou a ťažkým orieškom. Intímna hygiena chlapcov je však dôležitá téma a zároveň veľmi citlivá. Zovšadiaľ čítame kopec rád, ktoré si často protirečia, a tak sme my, matky, trochu zmätené.

Intímna hygiena chlapcov

Hygiena genitálu chlapcov je iná ako u dievčatiek. Dieťa v novorodeneckom a dojčenskom veku by sa nemalo kúpať denne, to sme si už povedali. Záleží hlavne od typu jeho pokožky. Intímne partie genitálu je vhodné umývať alebo otrieť čistou vodou po každej stolici. Ideálne je umyť zadoček a genitál pod čistou tečúcou teplou vodou. Predkožku v tomto veku nepreťahujte, ani pri kúpaní. Výnimku tvorí stav, kedy pri úplnom zúžení predkožky nedochádza pri močení k voľnému odtekaniu moču. V tomto prípade vyhľadajte lekára. Mohlo by sa jednať o takzvanú fimózu – zúženie predkožky.

Uvoľňovanie predkožky

K uvoľňovaniu predkožky dochádza postupne od jedného roka veku dieťaťa. Uvoľniť sa ale nemusí úplne. Postupne sa bude uvoľňovať až do puberty. Ani tu však nie je vhodné predkožku preťahovať. Ak je však predkožka uvoľnená, je možné ju pretiahnuť a jemne umyť vodou. Cieľom ale nemá byť snaha pretiahnuť predkožku čo najskôr.

Predkožka sa samovoľne uvoľňuje postupne s vekom dieťaťa a je to fyziologické. Z predkožky umyte len smegmu, ktorá sa prirodzene tvorí a nie je to nič alarmujúce. Ak by ste sa snažili násilím predkožku preťahovať, môže dôjsť k fimóze a následným zrastom alebo žaškrteniu žaľuďa, kedy sa predkožka nedokáže samovoľne vrátiť do pôvodného stavu. Výsledkom týchto snáh býva často chirurgický zákrok.

Intímna hygiena chlapcov

Intímna hygiena chlapcov

Intímna hygiena chlapcov a zápal predkožky

Ide o stav, s ktorým sa u chlapcov stretávame pomerne často. Prejavuje sa opuchom, začervenaním predkožky, bolesťami pri močení. Pridružené môže byť vytekanie belavej tekutiny. Ide o patologicky zmenenú smegmu. Chlapci trpia bolesťami a nie sú vo svojej koži.

Príčina infekcie

Príčinou vzniku infekcie môže byť dlhý pobyt dieťaťa v špinavej a plnej plienke. Meňte preto plienky čo najčastejšie. Na zápale sa môžu podieľať aj rôzne dráždiace látky (prací prášok, kozmetické prípravky a pod.). Dbajte preto na výber plienok. Zauvažujte, či nie je vhodnejšie používať plienky látkové. Ak vyberáte kozmetiku, skúste vybrať takú, ktorá obsahuje minimum chémie. Nepoužívajte žiadne peny do kúpeľa. Malé bábätko nič také nepotrebuje.

Liečba spočíva v preplachovaní predkožkového vaku slabým 3 % roztokom borovej vody. Ak by sa ale stav nezlepšil a zápal bol silný, navštívte radšej odborníka.

Intímna hygiena

Chcete sa dozvedieť viac o hygiene detí? Stiahnite si celý ebook.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe