Sebavedomé dieťa, ktoré sa vie správať v spoločnosti, stojí si zdravo za svojím názorom a nepôsobí rozmaznane? Sen všetkých rodičov, ktorí po nociach surfujú na internete a prečítali už tonu motivačných kníh – “Ako byť dobrým rodičom“… ale, ako nezničiť sebavedomie detí?
Svoje deti milujeme, takže sa zdá, že by aj ony mali mať rady samé seba. Sebadôvera, znalosť vlastnej hodnoty a úspech v spoločnosti sú životnými cieľmi všetkých. Ako však môžete ako rodič podporiť dieťa v správnych návykoch?
Deti sa potrebujú poučiť zo svojich chýb. NO stále ich na ne môžete upozorniť aj bez toho, aby sa museli cítiť ako „zlé“ deti.
Ukážte svojim deťom následky ich správania
Jednou z našich najdôležitejších úloh je učiť naše deti, ako fungujú vzťahy. Potrebujú pochopiť, ako ich činy ovplyvňujú ostatných a aké správanie budú a nebudú tolerovať. Pocit viny, pokiaľ urobili niečo zlé, je súčasťou morálneho vývoja. Pomáha im vyvinúť vnútorný kompas, ktorý im hovorí: “Hmmm, splietol som sa,” takže to bude chcieť napraviť. Zdravá vina nie je to isté, ako pocit hanby alebo bezcennosti.
Pozor na nízke sebavedomie detí
Niektoré deti sú mimoriadne citlivé na kritiku alebo majú sklony k nízkemu sebavedomiu. Aj keď štandardnou radou je kritizovať skôr správanie dieťaťa ako dieťa samotné, väčšina detí ten rozdiel nepočuje. Dospelí si môžu racionalizovať: “Urobil som jednu zlú vec, ale celkovo som celkom dobrý človek.” Deti to vidia zvyčajne čiernobiele. Keď sú konfrontované s tým, že vykonali niečo nevhodné, cítia sa úplne previnilo a zle.
V takom prípade pomôže postupný proces
Krok 1: Ponúknite pochopenie ich správania
Začnite tým, že poviete: “Viem, že si to nechcel” alebo “Pravdepodobne si si to neuvedomil” alebo “Chápem, že si sa o to snažil.”
To im hovorí, že viete, že sú dobré deti – aj keď práve niečo pokazia.
Krok 2: Povedzte im, čo urobili zle a ako to ovplyvnilo ostatných
Povedzte: “Keď si zobral bračekovi hračku, tak ho to veľmi mrzí.” Je lákavé dodať: „Vždy sa k nemu tak chováš“ alebo „Nestaráš sa dostatočne o city druhých“, ale tým iba situáciu zablokujete a dieťa bude presvedčené o svojom “zlom správaní“.
Krok 3: Pohyb vpred
Pokiaľ je už situácia nezvratná a deti ju svojím správaním nemôžu zmeniť, prichádza na rad krok č. 3, ktorý pomôže deťom, aby sa necítili v situácii uviaznuté bez možnosti nápravy. Spýtajte sa na otázky, ktoré im pomôžu vytvoriť plán, ako veci napraviť, napríklad: „Čo môžeš urobiť, aby sa braček cítil lepšie?“
Deťom bude chvíľu trvať, kým si tieto techniky osvoja, preto s nimi majte trpezlivosť.
Podľa situácie pomôžte aj s prípadnými návrhmi. Tie môžu zahŕňať ospravedlnenie, utešovanie, zdieľanie, upratovanie alebo drobné domáce práce. V najširšom slova zmysle, pokiaľ vaše dieťa urobilo niečo, čím ublížilo rodine, potom môže urobiť niečo, aby rodine pomohlo. A ak urobí niečo láskavé alebo užitočné, prejavte mu úprimné uznanie.
Čo robiť, keď dieťa neprichádza s reálnymi návrhmi riešenia?
Aj to sa môže stať. Popravde, väčšina prvých návrhov je skutočne nerealizovateľná. Deti si musia postupne túto techniku osvojiť a hlavne prejsť z fázy zlosti ku konštruktívnej debate. Ak toto nastane, je užitočné ukázať 2 pohľady: „Na jednu stranu… ale na druhú stranu…“ a potom ich povzbuďte, aby prišli s možnými riešeniami.
Ako na taký konštruktívny typ kritiky reagujú vaše deti? Diskutujte spolu s ostatnými v našej uzatvorenej skupine mamičiek na Facebooku.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na FB, alebo nás sledujte na Instagrame.
Publikováno: 3. 1. 2023