Okrem toho, že sa tešia na bábätko, má veľa nastávajúcich matiek strach z pôrodných bolestí. Existuje niekoľko prirodzených metód, ako dostať pôrodné bolesti pod kontrolu.
Pôrodné bolesti sú súčasťou každého pôrodu
Každá budúca mamička sa obáva pôrodných bolestí. Existuje niekoľko možností ako zmierniť pôrodné bolesti. Pomôcť od pôrodných bolestí môže aj obyčajná masáž od vášho partnera, či prítomnosť pôrodnej asistentky, ktorá vás určite ukľudní a jej prítomnosť mamičkám prospieva. Ak máte pôrodné bolesti veľké, môžete využiť aj možnosť epidurálnej analgézie.
Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť uvoľniť sa a lepšie ustáť pôrodné bolesti, než budete môcť vaše bábätko držať v náručí. Môžete sa na pôrod pripaviť spolu s dulou, ktorá vám vysvetlí, ako si uľaviť od pôrodných bolestí.
Teplo
Na oblasť bedier si priložte teplý vankúšik naplnený pšenicou, špaldou alebo čerešňovými kôstkami, aby ste zmiernili bolesť v tejto oblasti. Blahodarné teplo vankúša naplneného zrnom uvoľní napätie vo svaloch počas kontrakcií. Ako alternatívu môžete použiť ohrievaciu fľašu naplnenú teplou, nie však vriacou vodou.
Predtým, než ju vložíte pod chrbát, zabaľte fľašu do uteráka. Na rozdiel od ohrievacej fľaše vydrží vankúš s náplňou zo zrna dlhšie teplý – bude vás príjemne hriať až po dobu jednej hodiny a pomôže vám uvoľniť sa. Vankúš môžete dať nahriať na pár minút do mikrovlnky alebo do trúby na pečenie na 50 °C.
Meňte polohu tela
Zvoľte si akúkoľvek polohu, ktorá je pre vás pohodlná. V žiadnom prípade by ste nemali príliš dlho zotrvávať v jednej pozícii alebo ležať na chrbte. Poloha na chrbte by mohla utlmiť sťahy maternice a pôrod by tak trval dlhšie. Alternatívou je sedieť na stoličke alebo na gymnastickej lopte, ležať na boku alebo oprieť sa o posteľ. Vyskúšajte rôzne pozície, pretože žiadna ideálna poloha vhodná pre pôrod neexistuje. Dôležité je, aby daná pozícia bola pohodlná vám osobne.
Masáž môže pomôcť zmierniť pôrodné bolesti
Nechajte si vaším doprovodom počas pôrodu masírovať chrbát, oblasť křížov alebo chodidlá, aby ste sa lepšie uvoľnili. Lepší pocit môže navodiť tiež jemná masáž tváre alebo čela. Pokiaľ je vám však fyzický kontakt nepríjemný, oznámte to tiež vášmu partnerovi. Hovorte o vašich prianiach, aby mohol vyhovieť vašim potrebám a zmierniť pôrodné bolesti.
Kľud
Do začiatku ďalších sťahov si doprajte dostatok kľudu a urobte si maximálne pohodlie. Na uvoľnenie poslúchajte vašu obľúbenú hudbu a napite sa trocha vody. Tak načerpáte energiu, ktorú budete pozdejšie toľko potrebovať!
Pohyb
Prechádzanie sem a tam môže prispieť k tomu, že sťahy maternice budú pravidelnejšie. Krúženie v bedrách nielenže zmierňuje pôrodné bolesti, ale tiež pomáha vášmu bábätku dostať sa do správnej polohy. Na rozpohybovanie panvy sa môžete posadiť na gymnastickú loptu a pritom vychyľovať panvu dopredu a dozadu. Pri chôdzi by ste mali čo najviac krútiť bokmi, aby bábätko mohlo pri pôrode ľahšie vykĺznuť z panvy.
Epidurálna analgézia
Tento spôsob anestézie znecitlivie spodnú časť tela vďaka blokáde miechových nervov. Skôr než dostanete injekciu, dostanete lokálnu anestéziu, ktorá znecitlivie spodnú časť chrbta. Porozprávajte sa s vašou pôrodnou asistentkou pri predpôrodnom vyšetrení o epidurálnej analgézii, alebo ešte lepšie, pri vašej návšteve u anesteziológa. Hovorte o tom prípadne aj na začiatku kontrakcií. Počítajte aj s možnoťou, že nie vždy vám bude odporučená, môže byť už totiž neskoro, dokonca môže byť z lekárskeho hľadiska v niektorých prípadoch epidurálna analgézia kontraindikovaná.
Nechajte si pomôcť
Máte pôrodné bolesti a neviete, ako dlho to bude trvať. Nepamätáte si, čo máte robiť. Nijakú paniku! Pôrodná asistentka alebo dula je cenným pomocníkom: v zápale boja vám pripomenie, ako máte reagovať na kontrakcie. Posmelí vás a opíše vám vývoj kontrakcií. Keď je tam aj budúci otec, môže vám pomasírovať spodnú časť chrbta, čelo navlhčiť uterákom, podoprieť vás, keby ste chceli chodiť. A samozrejme, slovom, alebo pohľadom dodať odvahu. Nechajte sa rozmaznávať čo najviac!
To je môj pôrod!
Niekedy máte dojem, že toto telo vám už nepatrí. Pôrodná asistentka vám naladí snímač a lekár vás vyšetrí. Položte mu otázky, ktoré vás zaujímajú. Pôrodná asistentka je vaša dôverníčka. Ako priateľka vás počúva a je pozorná. A predovšetkým musíte vedieť, že okrem lekárskych náležitostí vám nemôže byť nanútená žiadna technika. Epidurálna analgézia je jedna voľba, ale nie nevyhnutnosť. Tento nezvyčajný prepych dovoľuje žene prežiť pôrodné bolesti bez úzkosti alebo obáv. Povedzte lekárskemu tímu, ako ste sa rozhodli.
Dýchajte a skúste byť pokojná
Uveďte vaše cvičenia z kurzu pre prvorodičky do praxe, aby ste sa panike vyhli už pri prvých silných pôrodných bolestiach. Dýchajte pokojne a uvoľnite sa. Využite čas medzi dvoma kontrakciami na zotavenie. Uvoľnite svalstvo a zatvorte oči. A predovšetkým nedramatizujte postup: keby kontrakcieboli neznesiteľné, už by neexistoval nikto, kto by chcel mať dieťa!
Čo pomohlo počas pôrodu vám? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebookualebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.
Publikováno: 5. 8. 2018