Už je to tu, opäť ako každý rok. Všetko okolo nás sa začína pripravovať na zimný spánok, po krásnom babiom lete prichádzajú krátke dni, sychravé počasie a plieskanice. A ako sme pripravení my a náš organizmus? Na to nám odpovie náš imunitný systém.
Ako posilniť imunitný systém
„Imunitný systém nášho organizmu je dôležitým ukazovateľom kvality fungovania nášho tela. Nezdravý životný štýl, nedostatok dôležitých živín, minerálov a vitamínov v potrave a v neposlednej rade aj vysoká úroveň psychického stresu zaťažujú organizmus,” hovorí MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lekárka, ktorá v rámci svojej praxe využíva homeopatiu a prírodné liečebné metódy. Ľudia potom hľadajú rýchle riešenie v podobe jedného lieku “na všetko” – hlavne sa rýchlo uzdraviť a nastúpiť do práce.
Tak ako sa príroda pripravuje na zimný kľud aj my sa musíme pripraviť na toto obdobie.
A ako na to, to nám poradí MUDr. Magdaléna Záchová:
Pozor na prekúrené miestnosti!
PROBLÉM: Začíname kúriť a málo vetráme, aby teplo neutekalo. Ale pozor na suchý vzduch v miestnostiach. Je veľkou záťažou na sliznice a tie sú potom náchylné na vírusy.
RIEŠENIE: Odporúča sa dodržiavať správna vlhkosť vzduchu, či už zvlhčovačom, či mokrým uterákom na riadiátore. Správna vlhkosť sa pohybuje medzi 40 až 60 %. Je nutné starať sa aj preventívne o naše sliznice. Ideálne je preplachovať morskou soľou, a to ako preventívne, tak aj pri prvých príznakoch podráždenia. Soľ je účinná dezinfekcia.
Ďalej sa odporúča preventívne používanie éterických olejov v miestnostiach, kde spíme a kde pracujeme (napr. Eucalyptus, levanduľa, mäta). Veľmi účinná je aj prevencia a liečba homeopatickými liekmi ako je Echinacea angustifolia či Ferrum phosphoricum.
Zvýšený príjem vitamínov
PROBLÉM: Je nám zima a uchyľujeme sa skôr k teplým pokrmom, čo je správne. Ale čerstvé ovocie a zelenina sú stále potrebné, aj keď v inom režime než v lete. A nie len ovocie a zelenina, ale aj vitamíny D a B či horčík.
RIEŠENIE: Odporúča sa jesť veľa ovocia a zeleniny, ale nie akéhokoľvek. Zamerajte sa na sezónne ovocie napr. jablká, hrušky, slivky či rakytník. Ale pozor na citrusy, tie sú podľa čínskej medicíny vhodné skôr pre letné obdobie. V zimnom období môžu tzv. „ochladzovať“ organizmus, čo môže viesť paradoxne k väčšej náchylnosti na infekcie.
Ďalej je veľmi potrebný pre imunitný systém vitamín D. Bežne ho čerpáme v letných mesiacoch zo slnka, ale pre celú zimu je ho málo. Vitamín D je najviac zastúpený v rybacom tuku, ale aj vaječnom žĺtku či mlieku. Veľmi dôležitý pre toto zaťažkavajúce obdobie je horčík (magnesium), ktorý vie bojovať s jesennou únavou a na zimné obdobie je potrebné ho telu dodať (napríklad dobre vstrebateľné Magnesium 300+).
Pohyb vonku
PROBLÉM: Zima, sychravo …. že by psa von nevyhnal!
RIEŠENIE: Ale aj keď je zima, je to práve prirodzený pohyb vonku na čerstvom vzduchu, ktorý je potrebné dodržiavať. Je nutné sa vonku pohybovať čo najviac, len tak sa organizmus môže pripraviť na prichádzajúce zmeny obdobia. A to platí nie len pre deti, ale aj pre dospelých. Pre prípadné obavy z nachladnutia pri športových aktivitách vonku je vhodné použiť homeopatiká ako je Rhus toxicodendron (pri rýchlom spotení a následnom vychladnutí) alebo Arnika montana (podporuje imunitu a svalovú regeneráciu).
Jesenné nálady
PROBLÉM: Pochmúrne počasie, krátke dni, málo slniečka, návrat detí do školy, nadchádzajúci záver roka, zvýšené pracovné tempo. Nič z toho nepridá na dobrej nálade, a preto máme pocit, že sa utápame v tzv. jesennej depresii.
RIEŠENIE: Aj v tomto období by sme nemali zabúdať hlavne sami na seba a nájsť si čas na oddych, samozrejmosťou by mal byť vyvážený jedálniček s dostatkom vitamínov. . . Ale aj tu môže pomôcť homeopatia. Pokiaľ prevláda pocit, že toho máte veľa a nič nezvládate, pomôže vám Argentum nitricum. Alebo naopak, stres vás tak paralyzuje, že nie ste schopní prácu dokončiť? Potom skúste liek Gelsemium sempervirens alebo Ferrum phosphoricum.
Upozornenie: Informácie o homeopatickej liečbe akútnych aj chronických ochorení publikovaných v tlačovej správe majú iba informačný a vzdelávací charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu v ordinácii praktického lekára/pediatra alebo osobnú konzultáciu v homeopatickej poradni.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.