Aj keď je tehotenstvo nazývané ako najkrajšie obdobie v živote ženy, často to tak nemusí byť. Bolesti v tehotenstve potrápia aspoň na krátku dobu každú tehotnú ženu.
Bolesti v tehotenstve nie sú vždy len o bolestiach brucha. Rastúca maternica a bábätko v nej môže tlačiť na niektoré nervy a spôsobovať tak bolesti iných častí tela.
Aké bolesti v tehotenstve vás môžu stretnúť?
- Kŕče
- Tažké ruky
- Bolesti chrbta
Medzi bolesti v tehotenstve patria aj kŕče
Kŕče sa vyskytujú predovšetkým v noci, najviac postihnuté sú nohy a chodidlá a sú niekedy skutočne bolestivé. Úľavu vám môže priniesť to, že si budete nohy pomaly priťahovať rukou k sebe.
Pokiaľ kŕče neprestanú, masírujte si nohy a urobte niekoľko krokov. Ak by sa kŕče vyskytovali často, lekár vám predpíše vápnik, vitamín B a horčík.
Cvičenie, ktoré pomôže proti kŕčom
Nechajte aj nastávajúceho otecka, aby pre vás niečo urobil, a poproste ho, aby:
- vám zdvihol nohy hore.
- tlačil vaše nohy čo najviac proti vám.
- pevne držal vaše nohy, zatiaľ čo vy sa pokúsite naťahovať ich v opačnom smere.
Ťažké ruky
Aj vaša chrbtica sa mení a tlačí na niektoré nervové body, čo môžu pociťovať vaše paže. Tento pocit tiaže je prechodný. Niekedy sa u vás môže objaviť aj mravenčenie v rukách, čo je ďalší dôsledok stlačených nervov. Pokiaľ vás tieto problémy príliš obťažujú, obráťte sa na svojho lekára.

Bolesti v tehotenstve
Bolesti chrbta
Hmotnosť dieťaťa sa už prejavuje – váš chrbát sa ohýba do oblúku a bolí. Bolesti v chrbte sú nakoniec najčastejšími problémami, ktoré sa u tehotných žien vyskytujú, preto odporúčame cvičenie pre prípravu na pôrod.
Aby ste bolesť zmiernila alebo sa jej dokonca vyhla, máme pre vás niekoľko následujúcích rád a odporúčaní:
- Podsaďte čo najčastejšie panvu dozadu, aby ste zabránili ohýbaniu chrbta do oblúku. Týmto pohybom sa sťahujú brušné svaly a chrbát je menej guľatý. Robte toto cvičenie, keď si sadáte, ohýbate sa, dvíhate nejaký predmet apod.
- Vyhnite sa tomu, aby ste dlho stáli bez toho, aby ste sa pohybovali.
- Nenoste topánky s vysokými podpätkami.
- Držte sa vzpriamene! Pozorujte sa v zrkadle, aby ste si skontrolovali svoje držanie tela.
- Spite na tvrdšej matraci.
- Vyskúšajte plávanie na chrbte. Okamžitá úľava je zaručená!
- Vyskúšajte gymnastiku pre tehotné.
Náš ďalší článok Fyzická a psychická príprava na pôrod vám poradí, ako celú záťaž tehotenstva zvládnuť a rýchlejšie sa tak zotaviť aj po pôrode.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 26. 1. 2021