Niektoré mamičky môžu po pôrode v šestonedelí potrápiť kŕčové žily, opuchnuté nohy a bolesti. Cievne komplikácie nie sú ojedinelý problém. Môžu spôsobiť nemalé komplikácie.
Cievne komplikácie po pôrode
Opuchy nôh sú počas tehotenstva veľmi častým javom. U mnohých však tento problém nekončí tehotenstvom. Počas tehotenstva dochádza k rozširovaniu ciev, ich oslabeniu. Môže sa objaviť aj vyššia zrážanlivosť krvi, hlavne po cisárskom reze, ktorý je vo svojej podstate operáciou.
Krv sa po pôrode z maternice ukladá práve v nohách a rovnako aj infúzie po pôrode nie je jednoduché rýchlo z tela vypudiť. Toto môže tiež spôsobiť opuchy nôh.
Zápal povrchových žíl a zápal hlbokých žíl
Môže sa stať, že predovšetkým na lýtku, už v prvých dňoch po pôrode dôjde k zápalu povrchových žíl. Pokožka nad žilou môže byť červenšia, pohmatom môžete cítiť zväčšené žily a varixy.
Ak vás trápi tento problém, mali by ste ostať v kľude na lôžku, prikladať maste, ktoré vám predpíše lekár. Nohy sa snažte mať vo zvýšenej polohe čo najviac. Cvičte podľa toho, čo vám lekár odporučí, cviky sú prevenciou.
V prípade zápalu hlbokých žíl panvy či dolných končatín už ide o vážny problém. Tento problém sa objavuje koncom prvého týždňa po pôrode. V tomto prípade budete trpieť bolesťou postihnutých žíl na pohmat.
Môže vám opuchnúť postihnutá dolná končatina. Objavuje sa aj teplota a zrýchlený pulz. Ak pociťujete tieto problémy, je najvyšší čas vybrať sa do nemocnice, kde vás hospitalizujú a veľmi pravdepodobne vám podajú prostriedky na riedenie krvi. V najhoršom prípade vám totiž môže hroziť embólia.
Pomôže prevencia
Je veľmi dôležité, aby ste už počas tehotenstva dodržiavali pár dôležitých rád, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa možným problémom.
Hoci vám budú na preventívnych prehliadkach kontrolovať opuchy nôh, iba kontrola nestačí. Poradíme vám, ako sa môžete vyhnúť cievnym problémom.
Dodržiavajte jednotlivé body:
- pravidelný pohyb – prechádzka, tehotenská joga, plávanie, proste čo vám vyhovuje
- kontrola prírastku hmotnosti – neplatí, že môžete jesť za dvoch
- oddych s nohami nad úrovňou pasu – počas dňa alebo večer si vyložte nohy vyššie
- zdravá strava – zaraďte viac bielkovín (mäso, kvalitné jogurty, tvaroh, vajíčka, strukoviny), aspoń 15 % z objemu stravy
- pite dostatok vody – vynechajte kofeínové nápoje
- obuv – základom je pohodlná obuv, široká, ktorá netlačí na žily a umožňuje nohám flexibilitu, žiadne podpätky
- ak opuchmi trpíte, noste kompresné pančuchy
- masáž nôh, hlavne opuchov – ideálny je chladivý gél
- studené obklady
Aké preventívne cviky sú vhodné
Určite sa snažte čo najviac pohybovať dolnými končatinami. Môžete stáť a prešľapávať z nohy na nohu. Snažiť sa pri tom robiť krúžky členkom. Stačí pomaly, nemusíte robiť cviky rýchlo.
Podobne môžete cvičiť aj v ľahu. Robte totožné pohyby ako v stoji, s nohami vo vzduchu smerom ku stropu.
Oddychujte čo najviac s nohami vo vyššej polohe, podkladajte si pod nohy vankúše, aby vám bola poloha príjemnejšia.
Ak ste mali problémy s opuchmi, čo vám pomohlo? Museli ste brat lieky na riedenie krvi? Podeľte sa o vaše postrehy v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš fb profil Happy Baby SK.
Publikováno: 2. 2. 2022