Denná starostlivosť o telo je pre tehotné ženy skvelou možnosťou, ako sa zoznámiť so zmenami, ktoré sa s vaším telom dejú, a zároveň vám pomôže odreagovať sa. Príjemné kúpele v tehotenstve alebo relaxačná sprcha, ktorá je vhodná tiež, vám pomôžu na okamih vypnúť a užívať si chvíľu voľna či byť konečne všemožne hýčkaná. Pri sprchovaní alebo kúpeli by sa vám mohli hodiť následujúce tipy.
Kúpele v tehotenstve – relax vo vani?
Blahodarných kúpeľov sa nemusíte vzdať ani v tehotenstve. Penové a perličkové kúpele však prispievajú k rýchlemu vysúšaniu pokožky. Používajte teda zvláčňujúce kúpeľové oleje, ktoré málo penia – tieto oleje majú výborné účinky a pleť chránia.
Okrem toho by teplota vody, pokiaľ je to možné, nemala presiahnuť 37 °C, pretože v opačnom prípade dochádza k väčšiemu zaťaženiu krvného obehu a mohli by ste mať pocity na odpadnutie. V neskoršom období tehotenstva môže príliš vysoká teplota dokonca vyvolať začiatok maternicových sťahov. Nekúpte sa teda dlhšie ako zhruba 15 minút. Najlepšie je mať v dosahu niekoho, kto by vám do vane a z vane mohol pomôcť, pokiaľ máte obavy.
Pokožku utierajte jemne
Je jedno, či sa radšej sprchujete či kúpete – v každom prípade potom osušte vašu pokožku uterákom veľmi jemne. Snažte sa vyhnúť silnému drhnutiu, pretože tým môže dôjsť k odstráneniu prirodzenej mastnoty pokožky, ako aj hydratačných ošetrujúcich olejov. Ale hlavne nezabudnite, že byť všemožne hýčkaná je veľmi dôležité.
Kúpeľ s éterickými olejmi
Relaxačné chvíle domáceho wellness vám zaistia aromatické kúpele s éterickými olejmi, ktoré si môžete zvoliť podľa momentálnej nálady. Ružový alebo levanduľový olej ukľudňuje podráždenú pokožku a má obzvlášť uvoľňujúce účinky.
Oproti tomu citrón, bergamot a pomaranč sú väčšinou osviežujúce. Pretože sa oleje s vodou nemiešajú a koncentrované kvapky môžu spôsobiť podráždenie pleti, nemali by ste ich pridávať priamo do vody. Odporúča sa zmiešať éterický olej vopred so smotanou alebo mliekom.
Sprchovanie
Aj pri sprchovaní platí: Nie príliš horúca voda a nie príliš dlho. Výhodou krátkeho sprchovania je, že dochádza k menšej strate vlahy pokožky. Aby ste pokožku ochránili pred vysúšaním, nemali by ste sa sprchovať častejšie ako raz denne.
V prípade veľmi suchej pokožky je ideálne používať sprchové oleje – tieto oleje obsahujú premasťujúce látky a dodávajú pokožke dostatok vlahy. Pri používaní sprchových olejov však dávajte pozor na to, aby ste po tenkom olejovom filme v sprche neskĺzli. Po sprchovaní by ste mali vaňu teda ihneď vyčistiť.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 30. 11. 2021