Tehotenstvo je jedným z najkrajších období v živote ženy. Na druhej strane je to aj veľký nápor na organizmus ženy. Mamička potrebuje kvalitné probiotiká a stravu v tehotenstve, aby ju netrápila zápcha. Imunitný systém potrebuje čo najväčšiu podporu.
Zápcha v tehotenstve
Budúca mamička s dobre fungujúcim imunitným systémom prežíva tehotenstvo bez väčších zdravotných problémov. Nie je to však iba o doplnkoch stravy ale dôležitá je aj kvalita stravy, pohoda a čo najmenej stresu.
Problémy s trávením v tehotenstve a ich príčiny
Počas tehotenstva prechádza telo budúcej mamičky výraznými zmenami, ktoré sa týkajú aj tráviaceho traktu. Mnohé budúce mamičky, až 50 % z nich, trpí zápchou. Jednou z príčin je tlak plodu v maternici na brušnú dutinu. Maternica tlačí na črevá, pre ktoré je v tele ženy čoraz menej miesta. Týmto tlakom sa zhoršuje normálne fungovanie tráviaceho systému.
Zápcha môže potrápiť ženy už v prvom trimestri tehotenstva. Hoci je ešte bábätko malé, môže zápcha vzniknúť v tejto dobe kvôli zníženej sekrécii žalúdka, a tiež má na to vplyv zvýšená produkcia progesterónu v tele. Tento hormón pôsobí na svalovinu maternice, ktorá sa jeho pôsobením rozširuje. Rovnako vplýva aj na stenu hrubého čreva, čím narúša jeho fungovanie.
Vyššie spomínaná pestrá strava má na zápchu vplyv. Mnohé budúce mamičky majú rôzne chute, ich strava môže byť preto málo pestrá. Nevyvážená strava, hlavne bez dostatočného množstva vlákniny spomaľuje trávenie a môže zápchu vyvolať.
Stres, výkyvy nálad, úzkosť…
…toto všetko tiež vplýva počas tehotenstva na fungovanie trávenia. Tehotné mamičky by sa preto mali vyhnúť čo najviac stresujúcim situáciám.
Zápchu môžu ovplyvniť aj doplnky stravy, ktoré sa často ženám počas tehotenstva predpisujú, ako je železo a vápnik. Úplne najhorší vplyv na fungovanie tráviaceho traktu majú lieky, hlavne antibiotiká.
Ako si pomôcť pri zápche – probiotiká v tehotenstve
Zápcha v tehotenstve je veľmi nepríjemná. Pomôcť môže dostatočný príjem tekutín a pravidelný pohyb. Pitný režimtehotnej mamičky počíta s 1,5 až 2 litrami tekutín denne. Nemalo by ísť o sladké či perlivé nápoje, vhodná je najmä čistá voda a ovocné čaje. Existuje množstvo pohybových aktivít, ktoré sú počas tehotenstva bezpečné, ako je napríklad plávanie, tehotenská jóga či prechádzky na čerstvom vzduchu.
Dôležitá je aj pestrá strava, hlavne častejšia konzumácia fermentovaných potravín, zaradenie zelených šalátov, dostatok ovocia a zeleniny. Obmedzenie cukru v strave hrá tiež svoju rolu. Pomôcť môžu, samozrejme, aj kvalitné probiotiká.
Zápcha totiž môže spôsobiť aj problémy, ako je poškodenie črevnej steny a vznik hemoroidov či poškodenie konečníka. Dlhé zadržiavanie stolice môže mať vplyv na rozšírenie sa baktérií nesprávnym smerom a tak vznik zápalov.
Ak už je zápcha neúnosná existuje rýchla záchrana v podobe glycerínových čapíkov, ktoré vám môže predpísať vás lekár.
Imunitný systém počas tehotenstva
Vyššie spomenuté probiotiká majú, ako už bolo spomenuté, pozitívny vplyv na fungovanie imunity. Kvalitný črevný mikrobióm tehotnej mamičky má vplyv nielen na jej zdravie ale aj na zdravie bábätka v brušku.
Črevný mikrobióm a bábätko v brušku
Najnovšie vedecké poznatky naznačujú, že materské mikroorganizmy môžu prenikať cez placentárnu bariéru a následne osídľovať organizmus bábätka ešte pred narodením počas tehotenstva. Vyvíjajúce sa bábätko v brušku je vystavené baktériám, ktoré prechádzajú cez placentárnu bariéru. Dnes však hektický životný štýl a nevyvážená strava môže ovplyvňovať ľudský mikrobióm, aj preto je dôležité, aby sa o seba nastávajúca mamička dobre starala, a to nielen vo svojom záujme ale aj v záujme svojho bábätka.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 31. 3. 2021