Osýpky v tehotenstve

Toto ochorenie patrí k takmer neškodným detským chorobám, ale osýpky v tehotenstve, hlavne v prvých troch mesiacoch, môžu mať negatívny dopad na plod.

Vírusové ochorenie

Ide o vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou. To, že máte osýpky môžete zistiť podľa výskytu malých červených škvŕn na tvári a trupe, a taktiež horúčok, ktoré dosahujú až 40 °C. Nakazená osoba v čase, kedy môže chorobu šíriť, nevykazuje žiadne príznaky, čiže je ťažké vyhnúť sa kontaktu s ňou.

Osýpky v tehotenstve

Hoci by mamičky mali byť chránené, zvlášť, ak boli v detstve očkované dvomi vakcínami, je možné, že im vyvanú protilátky a nie sú pred ochorením dostatočne ochránené. V prípade, že by osýpky dostali, je to veľmi nepríjemné a je tu možnosť poškodenia plodu.

Poškodenia v tehotenstve

V tehotenstve sú osýpky veľmi nepríjemným horúčkovitým ochorením, ktoré môže spôsobiť potrat a smrť plodu. Plod v maternici môže byť v prvom trimestri poškodený aj rôznymi anomáliami ako je hluchota, slepota, mentálne postihnutie, rázštep pery či srdcové ochorenia.

Po ukončení prvého trimestra, teda v štvrtom mesiaci, už nákaza nepredstavuje pre plod nejaké veľké nebezpečenstvo, keďže sú už orgány vyvinuté.

V prípade, že viete, že ste prišli do styku s infikovanou osobou, je veľmi rozumné kontaktovať lekára, ktorý vám navhrne podať imunoglobulín, ten dokáže nákaze zabrániť. Očkovanie bežnou vakcínou sa neodporúča, pretože v tehotenstve môže byť rizikové.

Protilátky matky

Keďže po nejakej dobe protilátky vyvanú a vy sa chystáte otehotnieť, môžete si nechať zmerať protilátky, či ich máte dostatok. V prípade nedostatku vám lekár poradí ako postupovať ďalej.

Najlepšou ochranou je prekonanie ochorenia v detstve. Človek tým získa doživotnú imunitu.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe