Zdravá črevná mikroflóra: Kľúč k pevnému zdraviu

Strava v tehotenstve

V tomto článku nájdete rady a odporúčania odborného lekára na tému “Zdravá črevná mikroflóra”. Článok je súčasťou série “Lekár radí”, ktorá sa vždy venuje určitej téme z oblasti zdravia.

Črevná mikroflóra sa skladá z nespočetného množstva probiotických baktérií, ktoré chránia človeka pred choroboplodnými zárodkami a regulujú imunitný systém. Ak je črevná mikroflóra zdravá, napomáha zníženiu rizika vzniku chronických ochorení, ako sú alergie či autoimunitné ochorenia. Často však môže dôjsť k porušeniu jej rovnováhy. Na obnovenie porušenej črevnej mikroflóry väčšinou nie je potrebné podstupovať žiadne nákladné terapie. Potraviny bohaté na probiotiká sú často tou najlepšou cestou, ako črevnú mikroflóru znovu obnoviť. Kyslá kapusta, kefír, jogurty a kombucha sú skutočnými „probiotickými bombami“ – baktérie kyseliny mliečnej posiľňujú imunitný systém v čreve, a preto by mali byť konzumované pravidelne.

Pořadí: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Človek by sa mal vyvarovať prijímaniu väčšieho množstva cukru a  antibiotík (ak nie sú výslovne predpísané lékárom), pretože oboje ovplyvňuje negatívne črevnú flóru. Pre tehotné ženy sú zdravé črevá obzvlášť dôležité, pretože intaktná črevná mikroflóra matky má rozhodujúci vplyv na imunitný systém a odolnosť voči alergiám u bábätka. Baktérie v črevách matky sa už v tehotenstve podieľajú na utváraní imunitného systému dieťaťa. Do kontaktu s týmito baktériami sa bábätko dostane práve počas pôrodu, ďalšie osídlenie baktériami potom nastáva kontaktom s okolitým prostredím a dojčením. Materské mlieko môže vďaka jeho zloženiu u novorodencov výrazne podporiť tvorbu zdravých črevných baktérií. Zdravá črevná mikroflóra v tehotenstve, počas pôrodu a v období dojčenia má dlhodobé účinky na zdravie dieťaťa a je najlepšou ochranou pred alergiami.

Zdieľajte
Mamy v pohodeMamy v pohodereklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe