Trávenie bábätka – aké tráviace problémy môžu nastať

Ako reagovať, keď má bábätko tráviace problémy? Kedy nejde o nič vážne a kedy treba spozornieť. V článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť.

Odgrgnutie

Pri tekutom jedle sa bábätko nevyhnutne nahltá aj vzduchu, ktorý sa potom musí dostať von. Jedinou možnosťou je odgrgnutie. Pomôžte mu tým, že ho budete držať vzpriamene, opreté o vaše plece.

Čkanie

Je časté a bežné po kŕmení z fľaše. Mimochodom, naše staré mamy hovorievali, že dieťa, ktorému sa čká, je zdravé. Možno si spomínate aj na natriasanie vo vašom bruchu počas gravidity: Už vtedy sa dieťatku čkalo.

Regurgitácia („grckanie”)

Počas jedla alebo tesne po ňom mnohé bábätká vypľujú niekoľko hltov mlieka. Nejde o vracanie. Dieťatku to nebude brániť v pravidelnom priberaní na hmotnosti.

Čo treba vedieť:
– Po jedle s bábätkom veľmi nemanipulujte. Ak vypľuje veľké množstvá mlieka, poraďte sa s lekárom.

Zvracanie

Na rozdiel od regurgitácie k vracaniu dochádza výlučne po jedle. Vyvrátené je zrazené mlieko. Ak je vracanie ojedinelé, nejde o nič vážne. Ak je sprevádzané inými príznakmi, alebo ak po ňom nasledujú ďalšie príznaky, prípadne, ak sa opakuje, upozornite na to lekára.

Koliky

Smutne známe koliky by vás nemali zaskočiť. Bábätká sa po jedle zvíjajú od bolesti, rozhadzujú ručičky a nástojčivo plačú… Niektoré sa upokoja po jednom odgrgnutí alebo po regurgitácii, ale nie u všetkých to tak je. Vtedy bábätku uľaví len liečenie, takže sa nezabudnite poradiť s lekárom.

Čo treba vedieť:
– Väčšina bábätiek z kolík vyrastie. Treba mať len trpezlivosť. Prípravky z lekárne nie vždy pomáhajú. Vhodné sú masáže a najmä správna technika kŕmenia.

Hnačka

Tekutá stolica je u dojčených bábätiek úplne normálna – má zlatožltú farbu. V prípade bábätiek kŕmených z fľaše to nie je normálne (ich stolica nie je tvrdá, ani tekutá).

Zápcha

Dojčené bábätko môže byť bez stolice niekoľko dní a s lekárom sa stačí poradiť až vtedy, keď problém pretrváva viac ako týždeň, alebo keď vaše bábätko musí vynaložiť veľké úsilie na to, aby sa vyprázdnilo. Najskôr mu nájdite pohodlnejšiu polohu, než je ležanie na chrbte. Ak ho kŕmite z fľašky a počas štyroch dní nebude mať stolicu, ak má pri vyprázdňovaní bolesti, alebo nevie vytlačiť stolicu von, poraďte sa u lekára. Liečbu neimprovizujte.

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe