V období tehotenstva veľmi často mamičku trápia bolesti chrbta alebo opuchnuté nohy. Vždy sa dá ale pomôcť a odľahčiť – tejpovanie v tehotenstve prostredníctvom šetrných hypoalergénnych tejpov musíte vyskúšať.
Na ktoré tehotenské problémy môžeme tejpovanie využiť?
Počas tehotenstva je najčastajší problém týkajúci sa pohybového aparátu, kedy mamičky trápia bolesti bedier súvisiace s rastúcim bruškom a opuchy nôh. Hoci sú tieto príznaky v tehotenstve normálne, dá sa pomôcť a mamička nemusí toľko trpieť. Úľavu nám môže priniesť tejpovanie – liečebná metóda, ktorá k nám prišla z Japonska, kde ju používali hlavne športovci.
Kedy a na čo tejpovanie v tehotenstve použiť?
Tejpovanie v tehotenstve je vhodné hlavne v období druhého a tretieho trimestra. Používajú sa pružné pásky. V období tretieho trimestra sa najčastejšie tejpuje oblasť bedier, chrbta či bruška.
Výsledok dokáže byť veľmi prekvapujúci. Tejpovanie dokáže zmierniť napätie vybraných oblastí, uvoľní preťažené svaly a podporí prekrvovanie pokožky. Vďaka tejpovaniu tehotenského bruška sa dá rovnomerne rozložiť váha bruška a poskytnúť mamičke značnú úľavu.
Ako rýchlo funguje tejpovanie?
Úľava väčšinou prichádza okamžite a môže nám vydržať aj niekoľko dní. Tejp pôsobí počas celého dňa, pritom nie je nijako obmedzujúci. Je ale dôležité vždy sa obrátiť na odbornú pomoc. Zle nalepený tejp môže situáciu skôr zhoršiť. Pri tejpovaní je dôležitá nielen ich aplikácia, ale aj požadované napätie.
Kedy sa tejpovanie v tehotenstve neodporúča?
V tehotenstve určite neaplikovať v prvom trimestri. Ďalej potom v oblasti okolo čerstvej jazvy, okolo odrenín, na mieste, kde je bradavica alebo ekzém. Neodporúča sa ani pre pacientov s ochorením ciev či srdca. Pre mamičky trpiace lupienkou či cukrovkou.
Tejpovanie počas pôrodu a po ňom
Málokto vie, že tehotenstvom možnosti tejpovania pre mamičky nekončia. Tejpy sa dnes stále častejšie začínajú využívať aj v priebehu samotného pôrodu, kedy je možné využiť cross tejpy fungujúce na báze akupresúr, stimulujúce kľúčové body. Tento spôsob aplikácie môže buď podporiť kontrakcie alebo naopak zmierniť kontrakcie bolestivé. Ďalej je takto možné vyvolať alternatívne pôrod podporením zrenia maternicového hrdla a stimuláciou kontrakcií.
Mamičky po pôrode sa tiež môžu tejpovať ihneď po skončení tretej doby pôrodnej, a to zatejpovaním bruška spôsobom, ktorý podporí zavinutie maternice, zaistí podporu brušných svalov a uľahčí návrat bruška do formy – vrátane prípadov, kedy došlo u rodičiek k rozostupu brušných svalov.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 18. 6. 2021